Parestezja – jak sobie z nią radzić?

0
1518
mrowienie rąk

Parestezja objawiają się głównie jako mrowienie rąk lub nóg, odczuwanie kłucia czy pieczenia. Te i inne tego typu dolegliwości mogą wskazywać na to schorzenie. Mogą wynikać z błahych przyczyn takich jak np. przemęczenie lub przepracowanie, ale w niektórych przypadkach mogą one być wynikiem poważnych chorób. Nie należy ich bagatelizować. Czym dokładnie są? Jak się z nimi uporać?

Czym są parestezje?

Mrowienie w nogach i rękach to główna oznaka dolegliwości, jakimi są parestezje. Może ono pojawić się poprzez ich niedotlenienia, które najczęściej jest związane z niedokrwienie kończyn dolnych na tle miażdżycowym. W praktyce nie są one bowiem groźne, są  wynikiem niewłaściwego odczuwania bodźców, które u większości osób nie wywołują, żadnych efektów ubocznych. Mogą nimi być ruchy kończyn lub dotyk. Jednak objawy parestezji nie występują tylko, jako reakcja organizmu na konkretne impulsy, ale są dokuczliwe dla osób cierpiących na tę dolegliwość również bez żadnego powodu nierzadko przez długi czas.

Przeczytaj też: http://www.zdrowieinatura.pl/kubeczek-menstruacyjny-ekologiczna-alternatywa-dla-kobiet/

Co może wywoływać drętwienie?

Przyczyn tej uciążliwej dysfunkcji jest wiele. Mogą być one krótkotrwałe i wynikać z niegroźnych symptomów, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mrowienie kończyn często może być przyczyną niedoboru magnezu. Odpowiada on bowiem za elektrostatyczne właściwości mięśni. Kiedy jego stężenie jest nieodpowiednie, dochodzi do zaburzenia zdolności przekazywania impulsów nerwowych między receptorami. Suplementacja tego pierwiastka powinna rozwiązać ten uciążliwy problem.

Parestezje mogą być bowiem wywołane wieloma poważnymi chorobami, które grożą niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Są to: 

  • cukrzyca,
  • dyskopatia,
  • choroby kardiologiczne,
  • stwardnienie rozsiane,
  • miażdżyca,
  • nowotwór,
  • zwyrodnienie kręgosłupa,
  • niedokrwienie mózgu

Jak leczy się parestezje?

Parestezje można leczyć jedynie wtedy, kiedy same przybierają charakter choroby. Jest tak w przypadku niedoboru magnezu bądź potasu. Wtedy należy podawać suplementy diety lub lekarstwa, które uzupełnią niedobór.

Najczęściej jednak patologiczne mrowienie i drętwienie kończyn nie jest chorobą. Wprowadza niepokój, ale być może stanowi efekt jakiegoś innego schorzenia. Parestezji nie leczy się w takiej sytuacji. Najlepszym sposobem jednak, kiedy zauważymy niepokojące nas dolegliwości jest udanie się do specjalisty. 

Źródło: https://www.badzmyzdrowi.pl/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here