Z problemem pękających pięt boryka się wiele osób. Nie zawsze jest to tylko defekt estetyczny, czasami pęknięcia w okolicach pięt sygnalizują chorobę, o której nie mamy nawet pojęcia. Dla większości jest to wstydliwy problem, dlatego też czują opór przed zgłoszeniem się z tym do lekarza, bądź przed udaniem się do podologa. W domu próbują sami uporać się z problemem, niekoniecznie właściwymi metodami i preparatami, co niesie za sobą często pogorszenie stanu stóp.
Czym są pękające pięty?
Pękające pięty są nieestetyczną przypadłością, która też często może sprawiać ból. Jeżeli nie zaczniemy ich leczyć w początkowym stadium, możemy doprowadzić do bardzo głębokich pęknięć sięgających aż do skóry właściwej, które są podatne na zakażenia. Pęknięta skóra traci swoje właściwości ochronne przed wirusami i bakteriami, przez co mogą one wniknąć do organizmu. Takie rany często krwawią, sączą się, mogą nawet zacząć ropieć. Zaczyna nam to utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny pękających pięt
Skóra na podeszwie stóp jest 3 do 4 razy grubsza, niż na pozostałych częściach ciała. Dodatkowo narażona jest na codzienne przeciążenia i otarcia, dlatego też wymaga specjalnej troski z naszej strony. Codzienna pielęgnacja to podstawa.
Główną z przyczyn pękających pięt jest ich przesuszenie, oraz niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt częste i intensywne ścieranie naskórka na podeszwie powoduję, że skóra zaczyna się bronić, aby utrzymać odpowiednią grubość – funkcja ochronna i zaczyna nadmiernie narastać. Pod wpływem ciężaru i nieodpowiedniego obuwia, zbyt ciasnego z twardą podeszwą te zrogowacenia zaczynają pękać. Oczywiście to nie są jedyne przyczyny, pozostałe to:
- niedobowy witaminowe, głównie witamina A i B5
- cukrzyca
- łuszczyca
- niedoczynność tarczycy
- nadwaga i otyłość
- patologie ortopedyczne
- zaburzenia krążenia.
Co zrobić jak dopadnie nas ten problem? Najlepiej udać się do dermatologa, lub specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp. Podolog po dokładnych oględzinach stóp, oraz wywiadzie dobierze odpowiedni zabieg, oraz zaleci stosowną pielęgnację domową.
Leczenie pękających pięt
Jak sprawić by ten defekt nas nie dotyczył? Pamiętaj o codziennym nawilżaniu stóp, specjalnie przeznaczonymi kremami/maściami do stóp. Regularne złuszczanie naskórka też jest ważne, w domu można stosować peelingi lub tarkę na sucho. Jeżeli chcemy skorzystać z bardziej profesjonalnej usługi, można raz w miesiącu udać się do podologa na podstawowy zabieg podologiczny. Ważnym elementem jest także nawadnianie się od wewnątrz, oraz jeżeli problem nawraca można zastanowić się nad wykonaniem indywidualnych wkładek termoplastycznych, które odciążą przeciążone miejsca, w tym pięty.