Pianka do triathlonu – jaką wybrać?

0
569
pianka do triathlonu

Triathlon to dyscyplina sportu, która cieszy się od dawna ogromną popularnością. Każda osoba uprawiająca ten sport wie jednak doskonale, jak ważne jest w tym przypadku odpowiednie przygotowanie. Mowa tu nie tylko o właściwym przygotowaniu fizycznym. Równie ważny jest także dobór odpowiedniego stroju. Jeśli o tym mowa, to niezwykle istotny jest wybór przede wszystkim pianki triathlonowej. Pełni ona szczególną funkcję, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jaką funkcję pełni pianka triathlonowa?

Jak wspomniano, pianka do triathlonu nie może być wybierana w sposób przypadkowy. Pełni ona bowiem bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim jej zadaniem jest utrzymanie ciepła ciała. Ma to szczególne znaczenie podczas etapu pływania. Ma to jeszcze większe znaczenie, jeśli zawody triathlonowe odbywają się w dość chłodne czy nawet zimne dni. Istotne staje się zatem to, z czego taka pianka jest wykonana. Dobrym wyborem będzie na pewno pianka z neoprenu. Jest to bowiem materiał, który znakomicie izoluje temperaturę zewnętrzną. Utrzymanie kondycji cieplnej podczas triathlonu jest niezwykle ważne. Materiał musi to zapewniać. Na rynku dostępne są dziś różne rodzaje pianek triathlonowych. Różnią się od siebie m.in. swoją grubością. Szczególną popularnością cieszą się pianki o grubości 3-5 mm. Warto pamiętać, że im grubsza jest pianka, tym skutecznej chroni organizm przed chłodem.

Jak dobrać rozmiar pianki triathlonowej?

Pianka do triathlonu zawsze musi być właściwie dopasowana. Istotny jest zatem jej rozmiar. Szczególną uwagę zwrócić trzeba tu zwłaszcza na kołnierz. Nie może on zbyt mocno uciskać szyi. Przy czym musi skutecznie zapobiegać przedostawaniu się wody. Jeśli bowiem woda będzie się przedostawać, to może znacznie spowolnić tempo pływania. Bardzo ważne jest także to, aby pianka triathlonowa nie marszczyła się za kolanami. Jeśli pianka się w tym miejscu marszczy, to znaczy. że jest ona za duża. Dobierając piankę, nie można zapomnieć również o tym, że nie może ona w żaden sposób krępować ruchów.

Pianka do triathlonu – jak ją zakładać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru pianki triathlonowej ma jeszcze jedno znaczenie. Wpływ ma bowiem na łatwość jej zakładania i zdejmowania. Pianki do triathlonu zwykle zakłada się i zdejmuje dość trudno. Jeśli jej rozmiar nie będzie właściwie dobrany, to czynności te będą jeszcze trudniejsze. Warto jednak wiedzieć, że zakładanie i zdejmowanie pianki można sobie nieco ułatwić. Mowa tu o tym, aby na stopy założyć worki foliowe. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie wsunąć nogi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here