Pięć rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę, wybierając witaminy i suplementy

0
926
witaminy i suplementy

Na rynku dostępnych jest bardzo duży wybór witamin i suplementów, różniących się producentem, ceną, stężeniem i składem, a także przyswajalnością składników aktywnych.  Oto rzeczy, na które warto zwracać uwagę podczas zakupów.

Witaminy i suplementy są ważnym dodatkiem do zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety. Ich regularne stosowanie posiada następujące korzyści zdrowotne:

  • pomaga budować odporność,
  • uzupełnia niedobory składników, które trudno w wystarczającym stopniu pozyskać z jedzenia,
  • pozytywnie wpływa na organizm, między innymi na układ nerwowy, kostny, trawienny, metaboliczny – w zależności od zażywanych preparatów.

O czym pamiętać, szukając preparatu?

Skład

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze suplementów jest ich skład i ilość substancji aktywnych. Ważnym pojęciem przy preparatach suplementacyjnych jest standaryzacja surowców roślinnych, która określa liczbę zawartych w nich związków czynnych – zarówno tych, które wywierają efekt leczniczy, jak i elementów niekorzystnych. Opiera się na wynikach badań takich cech, jak:

  • biologiczne,
  • mikroskopowe,
  • chemiczne (zawartość składników),
  • fizykochemiczne,
  • makroskopowe.

Standaryzacji dokonuje się na podstawie norm obowiązujących w danym kraju, odnoszących się do jakości (również czystości) danego surowca lub preparatu. Suplement standaryzowany zawiera ściśle określoną liczbę składników wywierających efekt leczniczy. Dzięki temu mamy pewność, że jedna tabletka zawiera konkretną liczbę danego surowca i dostarcza określoną liczbę pożądanej witaminy.

Cena

Jeśli poszukiwanym przez nas suplementem jest na przykład witamina B12, cena może zaważyć o jego wyborze. Warto szukać produktów, które łączą korzystną cenę z dobrą jakością, tak, aby nie przepłacić i cieszyć się z korzyści płynących ze stosowania tych preparatów. Dobra cena pozwoli także na większą regularność przyjmowania witamin i suplementów, nie obciążając portfela.

Przyswajalność

Na poziom przyswajalności witamin ma wpływ między innymi to, z czego jest ona pozyskana. W przypadku popularnej witaminy C większą przyswajalność będzie miał produkt z aceroli niż z cytrusów. Wchłanianie aktywnych substancji z suplementu zależy także od ich liczby oraz formy, a także obecności innych, komplementarnych witamin w preparacie, które pozytywnie wpływają na zwiększenie przyswajalności.

Producent

Wybierając suplementy powinno się stawiać na znanych, sprawdzonych producentów i produkty, która mają ugruntowaną pozycję na rynku. Co roku wprowadzanych jest dużo nowych środków, o zmienionej formule czy nowym zestawie witamin, nie warto jednak eksperymentować na własnym zdrowiu. Tylko gruntownie przebadane preparaty będą bezpieczne dla zdrowia i skuteczne.

Opinie

Szykując się do zakupu suplementów i witamin, można sprawdzić opinie na ich temat w internecie lub popytać znajomych, jaki preparat polecają. Poleganie na sprawdzonej opinii pozwoli uniknąć rozczarowania, jeśli chodzi o działanie produktów suplementacyjnych i może pomóc wybrać te odpowiadające naszym potrzebom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here