Podolog to jedna z wielu dziedzin medycyny. W naszym kraju ona dopiero raczkuje i powoli się rozwija. Funkcjonuje naprawdę niewiele gabinetów wybitnych specjalistów. Warto więc wiedzieć kim jest podolog, czym konkretnie się zajmuje i z jakimi problemami można się do niego zgłosić.
Kim jest podolog?
Podolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem różnych chorób stóp. Nie jest on lekarzem, jednak bardzo często nawiązuje on także współpracę z chirurgami, dermatologami czy nawet diabetologami. Podolog Wrocław potrafi skutecznie pomóc w wielu przypadkach.
Z usług specjalisty warto się skorzystać jeżeli ma się problemy z takimi dolegliwościami jak np. grzybice stóp, wrastający paznokieć, odcinki, haluksy, stopa cukrzycowa i inne. Specjalista zajmuje się także pielęgnacją stóp, radzi co robić, aby pozbyć się błędów w czasie dbania o stan stóp. W razie problemów warto odwiedzić gabinet podologiczny Wrocław
Czym dokładnie zajmuje się podolog?
Jak wspomniano wcześniej podolog zajmuje się eliminowaniem schorzeń stóp. Zajmuje się on zarówno mniejszymi dolegliwościami jak i poważniejszymi chorobami. Bardzo często leczy on powikłania po cukrzycy, które zwykle wiążą się z niedostatecznym ukrwieniem stopy, mniejszą wrażliwością na ból, a także wolniejszym gojeniem ran i innych zmian.
Pacjenci zgłaszają się do pogologa, także jeżeli borykają się z:
- tzw. wrastającym paznokciem,
- trudną do wyleczenia grzybicą stóp,
- innymi ranami, które nie chcą się goić.
Warto zaznaczyć, że oprócz leczenia wymienionych schorzeń i dolegliwości specjalista z zakresu podologii wykonuje także profesjonalny masaż stóp, wskazuje jak dobrze wykonać opatrunki na stopach, jak dobrać odpowiednie ortezy itd. Mało kto wie, że specjalista od stóp zajmuje się także właściwym obcinaniem paznokci, a także dbaniem o utrzymanie ich w dobrej formie. Prowadzi on także działania profilaktyczne.
Inne przypadłości, z którymi warto udać się do podologa
Osoby, które borykają się z jakimiś schorzeniami stóp, powinny pamiętać o regularnych wizytach u podologa. Nawet kiedy uda się pozbyć problemu, dobrze jest kontrolować sytuację.
Specjalista może także pomóc w przypadku pękających pięt, leczy on także znajdujące się na stopach brodawki (wywołane przez wirus HPV). Inną dolegliwością są odciski, czyli zrogowaciałe zmiany. Zwykle powstają one w następstwie noszenia nieodpowiedniego obuwia. Często towarzyszy im silny ból, który czasem nawet uniemożliwia chodzenie.
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
Wizyta u podologa zwykle rozpoczyna się od zebrania informacji na temat przypadłości pacjenta, jego trybu życia, a także kontuzji, które przebył. Często sama rozmowa pozwala na postawienie diagnozy, jednak w niektórych sytuacjach konieczne może się okazać np. badanie podobratoskopem. Podolog bada nie tylko to, co jest widoczne, ale także kwestie dotyczące stanu stawów, ustawienia miednicy, czy zaburzeń mięśniowych. Piękne i zadbane stopy to wizytówka każdej osoby. Warto o nie dbać i zawczasu wyeliminować wszelkie problemy i schorzenia.