Kosmetyki prawdziwie naturalne wytwarzane są z surowców występujących w naturze – z roślin i minerałów. Niekiedy w kosmetykach naturalnych mogą występować substancje pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest jednak, aby składniki te pozyskiwane były w odpowiedni sposób bez szkody dla zwierząt.
W języku polskim nazwa „kosmetyk naturalny” używana jest niekiedy zamiennie z nazwą kosmetyk ekologiczny, a ta z kolei z terminem „kosmetyk organiczny”. Nieporozumienia te wynikają z niejednoznacznych tłumaczeń z języka angielskiego czy francuskiego. Angielski natural cosmetic odpowiada polskiemu kosmetykowi naturalnemu, zaś organic cosmetic – kosmetykowi organicznemu. Francuski cosmétique écologique to angielski natural cosmetic, nazwę tę przetłumaczyć można jako kosmetyk ekologiczny lub kosmetyk naturalny. Z kolei angielski termin organic cosmetic odpowiada francuskiemu cosmétique biologique, czyli polskiemu kosmetykowi organicznemu lub bio.
Definicja kosmetyku naturalnego (jak również kosmetyku organicznego) nie została prawnie uregulowana. Dlatego niektórzy producenci nadużywają pojęcia, jakim jest kosmetyk naturalny i określają nim produkty, które z kosmetykami naturalnymi w rzeczywistości niewiele mają wspólnego. Aby mieć pewność, że kupujemy produkt naturalny należy dokładnie czytać etykiety (składniki – INCI), bądź sprawdzać, czy dany produkt posiada certyfikat „naturalności” czy eko. Ze względu na brak uregulowań prawnych w zakresie kosmetyków naturalnych, kontrolę nad jakością kosmetyków, określanych jako naturalne lub organiczne, zapewniają niezależne organizacje certyfikujące, z których najbardziej znane są ECOCERT – COSMEBIO, BDIH, Soil Association, NaTrue.
Zarówno kosmetyk naturalny, jak i organiczny, nie powinien posiadać w swoim składzie substancji uznanych za niepożądane czy szkodliwe przez ww. organizacje certyfikujące. Lista składników, które nie mogą znaleźć się w składzie kosmetyków naturalnych, ekologicznych i organicznych zawiera:
Jakich substancji na pewno nie znajdziesz w oryginalnych naturalnych kosmetykach?
• oleje mineralne i inne produkty ropopochodne (m.in. paraffinum liquidum – parafina, petrolatum – wazelina)
• parabeny (metyl, propyl, butyl, itp.)
• substancje etoksylowane (PEG)
• glikol propylenowy (propylene glycol)
• chemiczne filtry UV
• karbomery
• silikony
• ftalany
• laurylosiarczan sodu (SLS, SLES)
• etanoloaminy (MEA, DEA, TEA)
• donory formaldehydu
• barwniki syntetyczne
• syntetyczne kompozycje zapachowe
• składniki pochodzenia zwierzęcego (z nielicznymi wyjątkami, jak np. miód, wosk pszczeli, mleko czy lanolina) – składniki te nie mogą być pobrane z żywych lub martwych zwierząt, a jedynie mogą być produktami przez nie wytwarzanymi i pobranymi od nich w sposób dla nich nieszkodliwy
• triclosan
• substancje uzyskane z organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), lub ich pochodnych
• nanocząstki, czyli cząstki o wymiarze mniejszym niż 10nm
Polskie marki co raz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Produkty od nich pochodzące co raz częściej zawierają naprawdę imponujące składniki, które intensywnie regenerują, nawilżają oraz odżywiają tę partię ciała do której są kierowane. Dlatego warto jest wiedzieć co możemy znaleźć w drogeriach czy Internecie.
Nasze typy:
Clochee- kosmetyki Clochee Simply Organic są w skomponowane z certyfikowanych surowców naturalnych, pochodzących z upraw ekologicznych. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji alergizujących takich jak m.in. parabeny, oleje mineralne i pochodne ropy naftowej, silikonów, alkoholu, glikolu propylenowego, syntetycznych barwików i kompozycji zapachowych, PEG-ów, SLES-u. Znaleźć w nich można specjalnie wyselekcjonowane i znane z dobroczynnych właściwości masła roślinne, oleje tłoczone na zimno czy ekstrakty z roślin.
Lush Botanicals- marka Lush Botanicals to tegoroczna nowość, o której jest coraz głośniej. Ukryte w ciemnofioletowych, eleganckich szklanych buteleczkach i wymagające przechowywania w lodówce kosmetyki Lush Botanicals nie zawierają konserwantów (nawet tych uważanych za bezpieczne z listy Ecocert), syntetyków i toksyn. Są w 100% oparte na składnikach pochodzenia naturalnego. Poza surowcami roślinnymi – na przykład olejami tłoczonymi na zimno, świeżymi ekstraktami roślinnymi, hydrolatami (wodami kwiatowymi), do ich produkcji wykorzystuje się także wosk pszczeli czy mleczko pszczele. Cały proces tworzenia produktów odbywa się ręcznie, z wielką dbałością o wartości odżywcze drzemiące w cennych składnikach. Witaminy, absoluty kwiatowe i olejki eteryczne dodawane są na zimno, a cenne oleje, hydrolaty i ekstrakty podgrzewane jedynie minimalnie i krótko. Wszystkie produkty zadziwiają zapachem. Marka używa naturalnych absolutów kwiatowych (np. z róży damasceńskiej, różowego lotosu, frangipani) oraz cytrusowych olejków eterycznych tworząc cudowne, świeże zapachy.
Purite- to marka ręcznie robionych kosmetyków, zawierających 100% składników roślinnych i mineralnych. W produkcji kosmetyków Purite wykorzystywane są wyłącznie oleje, masła i woski roślinne, a także zioła, kwiaty, krzewy, olejki eteryczne, wosk pszczeli, miód, mleko kozie oraz glinki lecznicze i sól z morza martwego.
Resibo- kosmetyki te powstają na bazie co najmniej 95% składników naturalnych. Są w 100% wegańskie, co zostało już trzykrotnie potwierdzone Znakiem Jakości VIVA. Wśród stosowanych surowców wymienić można m.in. olej arganowy, ekstrakt z nasion dyni, ekstrakt z szałwii lekarskiej, ekstrakt z alg, olej migdałowy czy masło shea. W każdym kosmetyku zawarty jest tzw. pro składnik, na przykład wyciąg z korzenia rabarbaru, olej z krystalicznych kropli z drzewa Pistacia lentiscus, a nawet wyciąg z pomidora zwyczajnego.
Sylveco- to bardzo prężnie rozwijająca się polska firma kosmetyków naturalnych. Pod jego szyldem znajdują się takie marki, jak: Vianek, Biolaven czy Sylveco dla dzieci. Wyróżniającym składnikiem kosmetyków marki Sylveco jest ekstrakt z kory brzozy, zawierający betulinę i kwas betulinowy – substancje aktywne o wysokiej skuteczności działania i jednocześnie całkowicie bezpieczne. Kosmetyki Biolaven bazują na olejku oraz na odżywczym oleju z pestek winogron o właściwościach regenerujących i przeciwzmarszczkowych. Z kolei kosmetyki Vianek zawierają ekstrakty z polskich kwiatów i ziół, pochodzących z upraw ekologicznych; ich opakowania zdobią niepowtarzalne wzory zalipiańskie, malowane z pasji i poszanowania polskiej tradycji, wywodzącej się z XIX wieku.
Polskie kosmetyki naturalne
[Głosów:0 Średnia:0/5]