Biotyna należy do witamin z grupy B, niezbędnych do naszego codziennego prawidłowego funkcjonowania. Witamina B7 nazywana jest też witaminą życia, a nazwa ta pochodzi z języka greckiego, gdzie bios oznacza właśnie życie. O tym, dlaczego jest dla nas tak ważna, przeczytacie poniżej.
Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/biotyna-jakie-ma-wlasciwosci/
Witamina B7 – czym właściwie jest?
Biotyna nazywana jest również witaminą H. Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i koenzymem wielu procesów w naszym organizmie – bez jej udziału różnego rodzaju enzymy nie mogłyby prawidłowo przeprowadzać reakcji biochemicznych, za jakie są odpowiedzialne. Ponadto witamina B7 wpływa również na krzepliwość krwi, pracę tarczycy, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Bierze udział w tworzeniu kwasów tłuszczowych i produkcji glukozy. Wzmacnia sprawne działanie układu odpornościowego. Dostarcza do komórek energię z węglowodanów, bierze udział w przemianie tłuszczów i białek.
Niesamowity wpływ biotyny na skórę, włosy i paznokcie
Włosy i paznokcie to tak zwane przydatki skóry, nic więc dziwnego, że jeśli biotyna prawidłowo wpływa na stan skóry, równocześnie działa na włosy i paznokcie.
Jeśli masz problemy z łuszczeniem się skóry, wypadają ci nadmiernie włosy, łamią się paznokcie – biotyna jest właśnie dla ciebie. Zregeneruje twoją skórę, wzmocni włosy, odbuduje strukturę paznokcia. Ten wspaniały wpływ na nie biotyna zawdzięcza dużej zawartości siarki. Ta z kolei wpływa na opóźnienie procesu siwienia włosów, a także ich wypadania związanego z wiekiem.
Ponadto biotyna ma bezpośredni wpływ na metabolizm skóry, co z kolei powoduje, że powstrzymuje nadmiar wydzielania sebum oraz wzmacnia korzenie mieszków włosowych. Skutecznie też wpływa na porost włosów i daje gwarancję cieszenia się bujną, piękną fryzurą.
Biotyna w pożywieniu
Biotynę z łatwością można znaleźć w produktach spożywczych. Warto więc już dziś włączyć ją do diety tak, aby stan skóry, włosów i paznokci nigdy nie spędzał nam snu z powiek. Znajdziemy ją w otrębach pszennych i płatkach owsianych, szpinaku, orzechach włoskich, ryżu, jajkach, bananach, kalafiorze. Ponadto szukać jej warto również w sardynkach, drożdżach, migdałach, grzybach i soi.
Zobacz też: http://www.zdrowieinatura.pl/najwazniejsze-wlasciwosci-eliksiru-mlodosci-poznaj-witamine-e/