Przeziębienie — przyczyny, objawy, leczenie

0
649
przeziębienie

Boli Cię gardło, masz katar, opuszczają Cię siły? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopadło Cię przeziębienie. To popularne schorzenie potrafi pojawić się nagle i rozwinąć w błyskawicznym tempie. Natychmiastowa reakcja odgrywa kluczową rolę w zwalczeniu niechcianych objawów, dlatego nie warto odkładać stosownych działań na później. Co leży jednak u przyczyn przeziębienia? Jak prezentuje się przekrój objawów? Co robić, aby szybko wrócić do zdrowia? Czy istnieją skuteczne leki na przeziębienie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Przyczyny przeziębienia

Mianem przeziębienia określamy popularną infekcję górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się około 200 wirusów powodujących to schorzenie. Częstotliwość jego występowania drastycznie wzrasta jednak w czasie zimnych miesięcy. Niskie temperatury z kilku względów sprzyjają działalności wirusów, a ludzie o słabej odporności regularnie przekonują się o tym na własnej skórze. Taka różnorodność cząstek zakaźnych powodujących przeziębienie sprawia, że stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie jest obecnie niemożliwe.

Przeziębienie — jak je rozpoznać?

Samodzielne rozpoznanie przeziębienia nie należy do trudnych zadań. Do najpopularniejszych objawów zaliczamy:

  • ból gardła,
  • chrypkę
  • katar (początkowo jako wodnista wydzielina),
  • stan podgorączkowy przechodzący w gorączkę,
  • ból głowy.

Nie zapomnij jednak, że przeziębienie można łatwo pomylić z grypą, a nawet innymi poważnymi schorzeniami. Jeśli masz więc do czynienia z napadami duszności, gorączką przekraczającą 38°C lub nieustępliwym bólem głowy, bezzwłocznie skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą. Poszukaj porady lekarza również wtedy, gdy objawy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 10 dni lub przybierają na sile po około 5 dniach.

Jak leczyć przeziębienie?

Najskuteczniejszą bronią w walce z przeziębieniem jest prawidłowy odpoczynek. Jeśli możesz pozwolić sobie na ten komfort, po rozpoznaniu pierwszych objawów spędź kilka dni w łóżku. Nie wystawiaj się na niskie lub skrajne temperatury i przebywaj w cieple. Bardzo ważne jest także dostarczanie płynów. Pij dużo wody, a najlepiej takiej o temperaturze pokojowej. Wskazane są także ciepłe napoje, takie jak herbaty i napary z ziół z dodatkiem miodu, cytryny oraz imbiru.

Czy istnieją natomiast skuteczne leki na przeziębienie? Gorączkę oraz ból pomagają zwalczyć środki zawierające paracetamol. Jeszcze silniejszym działaniem charakteryzują się preparaty oparte o ibuprofen oraz naproksen. Wysoką skuteczność we wzmacnianiu organizmu podczas przeziębienia wykazuje również witamina C. Można przyjmować ją osobno oraz jako składnik preparatów złożonych z większej ilości substancji.

Jeśli przeziębienie zatrzymało w łóżku Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, pamiętaj o poradach wyłuszczonych w niniejszym artykule. Zrób co w Twojej mocy, aby nie nadwyrężać zdrowia i odpowiednio się zregenerować. Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here