Przyczyny nerwicy, depresji i bezsenności

0
2701

Gdy zdarza się jakaś niespodziewana sytuacja, często mówi się, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Ta prawda, chociaż nie zawsze sprawdzająca się w codziennym życiu, znajduje swoje miejsce w medycynie, w tym także w psychiatrii. Każde zaburzenie psychiczne, które poddaje się badaniu i leczeniu, ma bowiem swoją historię, jaka rozpoczęła się z konkretnego powodu w konkretnym momencie. Pomimo że w przypadku każdego pacjenta mogą to być inne czynniki, to niektóre schorzenia bardzo często są spowodowane ustalonymi już przyczynami.

1. Nerwica

Najczęstszą przyczyną zaburzeń nerwicowych są czynniki zewnętrzne, takie jak dla przykładu kłótnie i spory. Nierzadko także nerwica jest powodowana przez pewnego rodzaju konflikty wewnętrzne, których chory nie potrafi rozwiązać. Dotyczą one zazwyczaj sprzeczności między własnymi pragnieniami a narzucanymi z góry obowiązkami. W grupie ryzyka wystąpienia nerwicy znajdują się też dzieci, od których w dzieciństwie rodzice wymagali zbyt dużo, nie dając im odpowiedniego poczucia czułości i akceptacji. Warto także napomnieć o tym, że nerwica może pojawić się po przeżyciu traumatycznego wydarzenia, na przykład wypadku. W tym przypadku mówi się o nerwicy powypadkowej.

2. Depresja

depresja

Mimo iż depresja jest jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, to jej przyczyny nie są do końca znane. Mówi się jednak, że nakładają się na nią przyczyny biologicze (nieprawidłowe działanie ośrodkowego układu nerwowego) oraz psychologiczne (m.in. negatywny sposób myślenia i obniżone poczucie własnej wartości).

3. Bezsenność

Z racji tego, że bezsenność może mieć charakter przejściowy albo może występować przez dłuższy czas, specjaliści stwierdzili, że powody zaburzeń snu mogą być różne- rozpoczynając od trywialnych czynników takich jak niewygodne łóżko i zła atmosfera w sypialni, a kończąc na poważnych medycznych schorzeniach, takich jak choroby psychosomatyczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here