Rak trzustki – jakie są typowe objawy nowotworu trzustki?

0
1404

Rak trzustki to nowotwór stosunkowo częsty – stanowi piątą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu chorób nowotworowych. Jest to choroba podstępna, początkowo nie dająca nasilonych objawów, skąd często jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium.

Rak trzustki – jakie są typowe objawy nowotworu trzustki ?

Jak w przypadku każdego nowotworu, charakterystycznym objawem jest utrata masy ciała. Niezamierzony spadek wagi w krótkim czasie zawsze powinien niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Dodatkowo może pojawić się osłabienie i zwiększona męczliwość. Charakterystycznym objawem jest ból. Najczęściej pojawia się on w nadbrzuszu lub na plecach, poniżej łopatek, i ma charakter opasujący. Niestety ból występuje przeważnie w zaawansowanym stadium choroby. Wymaga on różnicowania z zapaleniem trzustki, w przypadku którego ból ma niemal identyczny charakter.

Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia trawienia, biegunki, wzdęcia, wymioty, niedobory witamin, zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Enzymy trzustkowe odpowiadają bowiem za trawienie i wchłanianie pokarmów tłuszczowych, a guz rozwijający się w obrębie trzustki zaburza ich uwalnianie.

Trzustka pełni również kluczową rolę w metabolizmie glukozy. Produkuje ona insulinę oraz glukagon, dwa hormony odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej mogą wskazywać na patologiczny proces toczący się w obrębie trzustki.

Rak trzustki – jakie badania należy wykonać?

W przypadku zaobserwowania charakterystycznych objawów, zwłaszcza opasającego bólu w plecach lub nadbrzuszu, pierwszym wykonywanym badaniem jest USG. Pozwala ono niekiedy rozpoznać zapalenie trzustki i wykluczyć nowotwór. Aby odróżnić zapalenie od nowotworu, można również wykonać badanie surowicy krwi w kierunku markerów stanu zapalnego, takich jak CRP. W przypadku wątpliwości wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Badanie takie ma wysoką czułość i nawet niewielkich rozmiarów guz nie zostanie przeoczony.

www.toysboard.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here