Refundacja pieluch dla dorosłych – jakie są zasady refundacji?

0
1066
Refundacja pieluch dla dorosłych

Refundacja pieluch dla dorosłych to ważna kwestia dla pacjentów, ponieważ koszt ich zakupu na własną rękę jest niemały, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność długotrwałego z nich korzystania. Jakie są zasady refundacji w 2020 roku? Kto może się o nią ubiegać i jakie dokumenty powinien wypełnić? Przeczytaj nasz artykuł.

Refundacja pieluch dla dorosłych – obowiązujące zasady refundacji

Od 1 stycznia 2020 refundacja pieluch dla dorosłych działa na następujących zasadach. Przede wszystkim wniosek o refundację można złożyć podczas wizyty u lekarza, także e-wizyty. Nie trzeba osobiście kontaktować się z NFZ. Wdrożona została specjalna platforma do realizacji zleceń na refundację pieluch dla dorosłych, tak zwana eZWM (bezpłatna centralna aplikacja internetowa NFZ). Służy ona do weryfikacji i realizacji zleceń na refundację. Zlecenie wystawia lekarz pierwszego kontaktu według nowego wzoru dostępnego w internecie. Lekarz wypełnia zlecenie, którego formularz dostępny jest na platformie, weryfikuje, czy pacjent jest uprawniony do refundacji, drukuje zlecenie i potwierdza je pieczątką i podpisem.

Pacjent może w ten sposób oszczędzić czas, ponieważ nie musi osobiście stawiać się w Oddziale NFZ celem weryfikacji uprawnień do refundacji.

Ze zleceniem należy udać się do apteki lub sklepu medycznego w celu jego realizacji. Na zleceniu jest odpowiedni numer, który po wpisaniu numeru PESEL osoby uprawnionej do refundacji umożliwia realizację zlecenia. Po poprawnym dokonaniu realizacji zlecenie automatycznie zostaje zapisane w pliku PDF. Jego wydruk musi być podpisany przez osobę odbierającą i realizującą. Podpisany druk oddaje się w punkcie, w którym dokonuje się realizacji zlecenia. Jeśli chce się następnym razem zrealizować zlecenie w innym punkcie, należy zapisać numer ze zlecenia wystawionego przez lekarza.

Refundacja pieluch dla dorosłych – jakie dokumenty są potrzebne?

Do wniosku o refundację potrzebne są:

  • oświadczenie pacjenta,
  • eWUŚ,
  • inne dokumenty potwierdzające uprawnienia.

Lekarz uprawniony do wystawienia zlecenia dokonuje weryfikacji, czy pacjentowi należy się dany wyrób medyczny, system zaś wyznacza kod wyrobu, poziom refundacji oraz limit cenowy i ilościowy. Zlecenie generowane jest automatycznie. Refundacja na środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu (pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady anatomiczne lub podkłady) przysługuje comiesięcznie. Możliwa jest kontynuacja zaopatrzenia przez pielęgniarki lub położne ubezpieczenia zdrowotnego przez okres 12 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej. Zlecenie na pieluchy dla dorosłych i inne środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu jest ważne do końca miesiąca, na który zostało wystawione.

Refundacja pieluch dla dorosłych obejmuje zazwyczaj 60 sztuk comiesięcznie. Jeśli kryteria nie ulegają zmianie, jest ona kontynuowana aż do momentu, gdy stan chorego nie wymaga stosowania tych środków pomocniczych.

Zobacz też: https://gemini.pl/kategoria/higiena/nietrzymanie-moczu/pieluchy-dla-doroslych

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here