Rehabilitacja nie zawsze oznacza to samo

0
1764

Słysząc o rehabilitacji zwykle mamy przed oczami gabinet fizjoterapeutyczny i niepełnosprawną osobę, która ćwiczy z rehabilitantem. Jednak w rzeczywistości istnieje kilka rodzajów rehabilitacji, a żeby z niej skorzystać nie zawsze trzeba mieć problemy z układem ruchu.

Rehabilitacja medyczna

Z tym rodzajem rehabilitacji można spotkać się zdecydowanie najczęściej. Jest ona stosowana u osób, które na skutek choroby lub urazu nie mają pełnej sprawności ruchowej lub umysłowej. Wykorzystuje się w niej profesjonalny sprzęt, taki jak łóżko rehabilitacyjne Juventas, a osobą prowadzącą ćwiczenia najczęściej jest wykwalifikowany fizjoterapeuta. W tym rodzaju rehabilitacji nie zawsze chodzi wyłącznie o trening ruchowy. Często stosowane są różnego typu zabiegi, m.in. z wykorzystaniem laserów lub prądów.

Rehabilitacja pedagogiczna

Ten typ rehabilitacji przeznaczony jest dla wszystkich osób, które niepełnosprawność dotknęła jeszcze przed zdobyciem wykształcenia. Nie chodzi tutaj jedynie o zdobycie teoretycznej wiedzy lub podniesienie kwalifikacji zawodowych, ale przede wszystkim o lepsze odnalezienie się chorego w społeczeństwie. Ośrodkami, w których stosowana jest rehabilitacja pedagogiczna są szkoły integracyjne. Często uczą się w nich uczniowie w pełni zdrowi oraz w różnym stopniu niepełnosprawni. Dzięki temu niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży łatwiej funkcjonować w społeczeństwie. Ponadto zdobywają również wiedzę i wykształcenie, które często mimo nieuleczalnej choroby pozwala im zdobyć pracę. W szkołach integracyjnych i specjalnych często dostępny jest również sprzęt rehabilitacyjny Juventas, dzięki któremu niepełnosprawni mogą poprawiać swoją sprawność ruchową.

Rehabilitacja społeczna

Często w wyniku choroby lub urazu zostajemy wyłączeni z życia społecznego. Przerwanie pracy lub nauki skutkuje utratą wielu kontaktów i dotychczasowych relacji z ludźmi. Osoby, które wcześniej były samodzielne i niezależne bardzo przeżywają taką stratę. Nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji i zaakceptować tego, że nie są w stanie poradzić sobie z wieloma czynnościami bez pomocy innych. To do nich skierowana jest rehabilitacja społeczna. Odbywa się ona etapami, a pierwszy z nich ma na celu powrót chorego do jak największej sprawności i samodzielności. Dzięki temu poprawia się jego stan psychiczny. Kolejnym krokiem jest nawiązywanie nowych relacji. Obozy i turnusy rehabilitacyjne bardzo w tym pomagają. Po powrocie do społeczeństwa może nastąpić rehabilitacja zawodowa, której celem jest przywrócenie osoby niepełnosprawnej do wykonywania pracy zarobkowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here