Często nie zdajemy sobie sprawy, że rwa kulszowa – mimo że ból najczęściej odczuwamy w nodze – powodowana jest zmianami w kręgosłupie. A dokładniej w kilku konkretnych mięśniach przykręgosłupowych. Przyczyną bólu jest nacisk na nerw kulszowy w miejscu opuszczenia przez niego kanału kręgosłupa.Ból ten odczuwalny jest w nodze lub w nodze i kręgosłupie, towarzyszy mu często skurcz mięśni przykręgosłupowych. Powodują go najczęściej zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa.
Rwa kulszowa a praca mięśni grzbietu
Mięśnie przykręgosłupowe z jednej strony mogą stanowić przyczynę ogromnego ból przy ataku rwy kulszowej, z drugiej – odpowiednio rozluźnione i wzmocnione mogą nas uchronić przed kolejnym atakiem. Zacznijmy od pierwszego przypadku. Atak rwy kulszowej jest najczęściej wywołany przez nagły ruch, nieodpowiednią postawę. Słabe mięśnie kręgosłupa nie są w stanie odpowiednio ustabilizować postawy, co skutkuje naciskiem na nerw kulszowy. Dodatkowo, mięśnie przykręgosłupowe się spinają, ponieważ próbują unieruchomić kręgosłup, co powoduje jeszcze większy ból. Z kolei silne mięśnie grzbietu są w stanie nie tylko minimalizować ból rwy kulszowej, ale również przeciwdziałać jej nawrotom. Paradoksalnie, to właśnie silne mięśnie grzbietu gwarantują eliminację problemu. Tylko jak to osiągnąć?
Rehabilitacja o silny grzbiet
Osoby aktywnie uprawiające sport z reguły dysponują silnymi mięśniami, nie zawsze jednak są to mięśnie przykręgosłupowe. Niektóre sporty obciążają dodatkowo kręgosłup. Tzw. „silny core” wypracowuje się dzięki systematycznym i dobrze dobranym treningom. Co jednak jeśli tych treningów zabrakło albo nigdy ich nie było? Rehabilitacja po ataku rwy kulszowej jest w dużej mierze nastawiona właśnie na mięśnie kręgosłupa. Staramy się je odbudować, rozluźnić i jednocześnie wzmocnić. Im silniejsze, tym mniejsza szansa nowej kontuzji lub ataku rwy. Rehabilitacja rwy kulszowej jest procesem długotrwałym i wymagającym sporej cierpliwości. Dzięki metodzie ARPwave, polegającej na odpowiedniej elektrostymulacji mięśni i dopasowanych do niej ćwiczeniach, można przyśpieszyć cały ten proces. Elektrostymulacja podczas wykonywania prostych ćwiczeń zwiększa ich efektywność, reaktywuje mięśni i pozwala przywrócić je do właściwej pracy. Dzięki połączeniu elektrostymulacji i ćwiczeń ARPwave przynosi szybką ulgę w bólu kręgosłupa. Z reguły około 10 spotkań wystarcza, aby pacjent poczuł zdecydowaną ulgę i wrócił do sprawności. Jest to poważna i wartościowa alternatywa dla tradycyjnej rehabilitacji.
Więcej o metodzie ARPwave znajdziesz na: https://rehabilitacja-arpwave.pl/