Rękaw długi, rękaw krótki – zasady noszenia

0
2361
koszule

Moda męska ewoluuje, a zasady ubioru zmieniają się na przestrzeni lat. Jednak są pewne kwestie, które w kontekście wieków nie zostały rozwiązane i wciąż budzą wiele wątpliwości. Bezapelacyjnie należy do nich noszenie koszul z krótkim rękawem – niektórzy znawcy męskiej elegancji twierdzą, że to niedopuszczalne, inni zaś bardzo je lubią. Po której stronie jest racja? Kiedy wypada, a kiedy nie należy wkładać koszuli z krótkim rękawem?

Jak w większości tego typu sporów, racja leży połowicznie po obu stronach. Koszuli z krótkim rękawem z pewnością nie można zakładać na uroczystości czy spotkania biznesowe, jeśli pracujemy w firmie, w której obowiązuje dress code narzucający pracownikom noszenie eleganckich uniformów. Wielu Polaków zakłada koszule z krótkim rękawem na wesela odbywające się wiosną lub latem. Jest to ogromnym błędem, ponieważ zabawa poprzedzona jest ślubem, który jest uroczystym i doniosłym wydarzeniem wymagającym odpowiedniego ubioru. W żadnym wypadku koszuli z krótkim rękawem nie można założyć do marynarki – z marynarki zawsze powinny wystawać mankiety koszuli. Inaczej to wygląda w przypadku poprawin odbywających się w ciepły dzień. Wtedy możemy postawić na nieco bardziej casualowe połączenie, a koszula z krótkim rękawem nie będzie taką wpadką. Jeśli zdecydujemy się na dobrze skrojony model (np. koszule Medicine) możemy założyć ją do chinosów i Oxfordów. Tego typu koszule zakładamy przede wszystkim latem, np. na nieformalne spotkania.

Koszul z krótkim rękawem pod żadnym pozorem nie łączymy z krawatem, ani muchą. Mimo, że sprawiają wrażenie eleganckich, nie powinniśmy ich dobierać do takich stylizacji. Pamiętajmy, że tego typu koszule męskie mają charakter nieformalny i nie pasują do uroczystych okazji, a skompletowanie ich z krawatami wcale nie dodaje im elegancji. Istotne jest również to, że koszule z krótkim rękawem stworzone są, a przynajmniej powinny być z innych tkanin, niż koszule eleganckie.

Szyku koszulom z krótkim rękawem dodają mankiety u dołu rękawów (np. w koszulach Levi’s lub Jack & Jones). Ważne, aby rękaw koszuli kończył się w odpowiednim miejscu, ponieważ zbyt długi lub za krótki może zupełnie zepsuć efekt. Podczas wybierania rozmiaru powinniśmy zwrócić na to uwagę. Na szczęście w dzisiejszej modzie nie ma miejsca na szerokie koszule z krótkim rękawem, które jeszcze kilka lat temu można było spotkać w sklepach. Dziś zdecydowana większość marek posiada w swoim asortymencie dobrze dopasowane koszule (m.in. Medicine, Lee, Bellfield).

Koszule z krótkim rękawem wyglądają dziś o wiele lepiej, niż jeszcze kilka lat temu. Warto dodać również, że nie są wymysłem współczesnej mody, ale można przypisać je do klasyków. W modzie męskiej pojawiły się bowiem już na początku ubiegłego wieku. W koszulach z krótkim rękawem możemy zobaczyć odtwórców agenta 007 w starszych częściach serii, czy członków brytyjskiej rodziny królewskiej uchodzących za ikony mody męskiej. Od koszul z krótkim rękawem na pewno nie należy uciekać. O ile wiemy z czym je kompletować i na jakie okazje nosić, mogą okazać się świetnym elementem stylizacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here