Salon – najważniejsze miejsce w domu?

0
1623
salon
fot. pexels.com

Salon to bez wątpienia centrum domu i miejsce zgromadzeń domowników. Bez względu na wielkość domu, a także pomimo tego, gdy rodzina nie ma w sobie nic z domatorów. Z czego wynika fakt, że salon jest takim jednym z najważniejszych miejsc w domu i co zrobić, aby każdy czuł się w nich dobrze?

Zobacz też: http://jegoego.pl/nasze-wnetrza-salon/

Salon – różne oblicza, jedno miejsce

Czasem chodzi wyłącznie o sam salon. Czasem mowa o salonie połączonym z jadalnią i kuchnią lub salonie, który jest jadalną. W każdym razie, bez względu na te różnice – każdy dom ma takie miejsce w swoim wnętrzu, które stanowi centrum całego domu. Być może nie jest określane stricte salonem, ale ze względu na sposób jego wykorzystywania jest takim salonem.

Salon, jako najważniejsze miejsce w domu

Skąd wzięło się to przekonanie, że salon stanowi centrum domu; że to w nim gromadzi się cała rodzina w dniu wszelkich uroczystości? Otóż salon jest miejscem uniwersalnym. Domownicy w swoich pokojach mają miejsce pracy i odpoczynku. To miejsce, w którym pracują i skupiają się nad ważnymi rzeczami. Wynika to stąd, że w takich momentach potrzebna jest cisza. Z natury więc każdy udaje się do swojego pokoju lub gabinetu, zamyka drzwi i tam pracuje. Salon nie ma takich funkcji. Salon zazwyczaj kojarzy się z wytchnieniem, odpoczynkiem, miłą atmosferą, szczerymi rozmowami, gościnnością. To dlatego tak chętnie domownicy przebywają w salonie.

Co zrobić, aby salon stał się centrum mieszkania?

Każda z powyżej opisanych funkcji salonu jest możliwa wówczas, gdy każdy domownik domu zadba o pewne aspekty z nim związane. Ważne jest, by w salonie nie pracować, nie wykonywać czynności i prac, które kojarzą się z wysiłkiem, nie rozkładać w nim dokumentów (a przynajmniej nie na wierzchu). Jeśli w salonie znajdą się rzeczy związane z pracą, to niestety nie będzie on kojarzył się z beztroską i relaksem. W salonie warto zatem umieścić dużo kwiatów, zapachowe świeczki, sprawić by było przyjaźnie i uniwersalnie jeśli chodzi o gust domowników, dzięki czemu spędzanie czasu w takim miejscu będzie samą przyjemnością i automatycznie każdy to miejsce będzie traktował jako serce domu.

Przeczytaj też: http://www.3pytania.pl/jakie-sa-problemy-wspolczesnej-rodziny/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here