Dawny Sandomierz mógł pochwalić się potężnymi murami miejskimi, które szczelnym pierścieniem otaczały stare miasto. Do dziś zachowały się ich fragmenty, przy czym wyjątkowo ciekawą pamiątką po miejskich fortyfikacjach jest Brama Opatowska. Ten cenny zabytek jest jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po terenie Sandomierza, a jego zwiedzenie każdemu z nas dostarczy wielu wspaniałych wrażeń. Jakie czynniki decydują o wyjątkowości tego zabytku? Dlaczego warto poświęcić tej bramie więcej uwagi?
Brama Opatowska, znana też jako Brama Wielka, jest jedną z ciekawszych pamiątek na terenie miasta. Wzniesiona jako ważna część średniowiecznych fortyfikacji miejskich, stanowi obecnie jeden z najważniejszych elementów lokalnego krajobrazu. Co warto o niej wiedzieć?
Brama Opatowska powstała w XIV wieku z woli króla Kazimierza Wielkiego. W późniejszym okresie została ona jednak znacznie rozbudowana, dzięki czemu osiągnęła swą obecną wysokość (33 metry). Obecnie Brama Opatowska kojarzona jest przede wszystkim z piękną attyką, którą ufundował sandomierski lekarz, Stanisław Bartolon. Dawniej, aby dostać się na szczyt tej bramy, należało pokonać system specjalnych drabinek. W latach 50-tych XX wieku wewnętrzu bramy pojawiły się schody, co z kolei pozwoliło udostępnić ten zabytek turystom. Efekt? Brama Opatowska przemieniła się w chętnie odwiedzany punkt widokowy, z którego można spojrzeć nie tylko na dolinę Wisły i na sandomierską starówkę, ale i na pobliskie Góry Pieprzowe.
Sandomierskie atrakcje: Brama Opatowska
[Głosów:0 Średnia:0/5]