Skąd się bierze alergia i jak sobie z nią rządzić?

0
658
alergia

Alergia pojawia się nagle i mocno zatruwa życie, ale też bardzo często występuje u małych dzieci. Nie wiadomo dlaczego i skąd się bierze uczulenie, chociaż już dawno poznano mechanizm reakcji alergicznej. Dlatego też pozostaje leczenie i zmiana stylu życia, dzięki czemu można w znacznym stopniu zminimalizować objawy alergii.

Dlaczego „kręci w nosie” i łzawią oczy?

Na skutek kontaktu organizmu z alergenem pojawia się nieprawidłowa reakcja organizmu i następuje wyrzut dużej ilości histaminy. Ta substancja prowadzi do stanu zapalnego, co wywołuje z kolei szereg różnych przykrych dolegliwości. W efekcie pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego, czyli łzawienie i pieczenie oczu, duszności, kaszel, kichanie. Natomiast układ pokarmowy reaguje biegunką, wzdęciami czy niestrawnością. Sporo osób odczuwa silne objawy alergiczne na skórze. Najczęściej jest to swędzenie, zaczerwienienie  i pokrzywka.

Genetyka czy środowisko?

Nie do końca wiadomo, dlaczego alergia w wielu przypadkach pojawia się dopiero  w późniejszym wieku. Nie ma więc pewności do tego, że osoba, która do tej pory nie miała uczulenia, nie zachoruje w dorosłości. Coraz częściej alergie pojawiają się u dzieci, dlatego szybkie rozpoznanie czynnika, który je wywołuje to konieczność.

Na początku trzeba rozważyć czynnik genetyczny. Jeśli dwóch rodziców miało lub ma alergię to bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia jej u dziecka. Trochę mniejsza możliwość występuje w przypadku, gdy był to tylko jeden z  rodziców.

Kolejną grupą czynników wyzwalających alergię jest środowisko. Wśród alergenów, które mogą wywołać reakcje alergiczne, wyróżniamy m.in. czynniki klimatyczne, styl życia, wysiłek fizyczny, substancje sztuczne w pożywieniu, zanieczyszczenie środowiska i kontakt z alergenami powietrznymi (pyłki, dym) oraz pokarmowymi. Coraz więcej małych dzieci ma problemy z przyswajaniem laktozy czy glutenu. Szybkie rozpoznanie problemu pozwala na skuteczniejszą walkę z alergią. Dlatego oprócz obserwacji swojego organizmu niezwykle ważna jest wizyta w centrum diagnostycznym i wykonanie testów na alergie.

Jak leczyć alergię, co jest najskuteczniejsze?

Alergii nie można wyleczyć, ale jedynie minimalizować jej skutki. Stosowanie odpowiednich leków przeciwhistaminowych lub innych preparatów (również bez recepty) to podstawa walki z uczuleniem. Wśród nich jest m.in. claratine na alergię. Sporo osób wybiera te właśnie tabletki, ponieważ nie wywołują senności, jak w przypadku wielu podobnych leków. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów przeciwalergicznych osoba uczulona nie odczuwa objawów lub w mniejszej intensywności.

Oprócz tabletek na alergię są także domowe sposoby doraźne, które mogą znacznie podnieść komfort życia osoby uczulonej. To przede wszystkim herbatki ziołowe z roślin leczniczych, które hamują wydzielanie się histaminy, np. rumianku czy skrzypu polnego. Bardzo duże znaczenie ma też dieta, w której nie powinno być produktów wywołujących produkcję histaminy, czyli np. ostrych przypraw, pomidorów, kiszonek czy cytrusów. Natomiast jeśli czynnikiem wywołującym alergię jest kurz i pyłki roślinne, wtedy należy dobrze nawilżać mieszkanie. Częste mycie twarzy i rąk ma również duże znaczenie.

Alergia to schorzenie, które może mocno utrudniać normalne funkcjonowanie. Najważniejsze jest wykrycie problemu i rozpoczęcie skutecznej walki z alergenem. Higieniczny styl życia, unikanie stresu, wysypianie się i bogata w witaminy oraz minerały dieta również przyczyniają się do minimalizowania skutków alergii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here