Skala alkoholizmu w Polsce

0
2737
Skala alkoholizmu w Polsce

Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy z roku na rok coraz częściej sięgają po wysokoprocentowy alkohol. Większa zasobność portfela, brak silnej woli oraz ułatwiony dostęp do alkoholu mogą przełożyć się na popadnięcie w jedną z najbardziej rozpowszechnioną chorobę świata – alkoholizm.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm definiowany jest jako uzależnienie od alkoholu etylowego, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Nadużywanie alkoholu niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Oprócz wykluczenia społecznego, alkoholik w szczególności narażony jest na powstanie chorób układu nerwowego i pokarmowegPo w tym nowotworów.

Osoba uzależniona z powodu choroby może doświadczyć wykluczenia społecznego wynikającego ze zmiany zachowań. Najczęściej można zaobserwować wzmożoną agresywność, zobojętnienie na otaczającą rzeczywistość oraz spadek popędu seksualnego. Wszystkie te czynniki przekładają się na pogorszenie sytuacji rodzinnej i zawodowej potencjalnego alkoholika.

Jak rozpoznać uzależnienie?

Uzależnienie od alkoholu może objawiać się na wiele różnych sposobów. Każdy alkoholik może przejawiać je na inny sposób jednak najczęściej podstawą do stwierdzenia występowania choroby alkoholowej i rozpoczęcia terapii wystarczy obecność co najmniej dwóch z poniższych zachowań:

  • brak kontroli nad piciem
  • przewlekły głód alkoholowy
  • zwiększona tolerancja na alkohol
  • luki w pamięci
  • sięganie po kieliszek pomimo świadomości konsekwencji jakie ze sobą niesie
  • wyrzuty sumienia związane z piciem
  • upijanie się w samotności

Stopnie uzależnienia

1.Faza wstępna

Pierwsza faza jest wyjątkowo trudna do rozpoznania i może rozwijać się przez wiele lat. Objawy zazwyczaj nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Charakterystycznym zachowaniem dla fazy wstępnej jest sięganie po alkohol przy każdej możliwej okazji. Z upływem czasu, alkohol staje się nierozłącznym elementem spotkania ze znajomymi a poprzez zwiększoną tolerancję na poziom alkoholu w organizmie do upojenia potrzebna jest większa ilość trunku.

2.Faza ostrzegawcza

Podczas fazy drugiej, osobie pijącej coraz częściej zdarza się tak zwane “urwanie filmu” co jednak nie zniechęca jej do dalszego picia. W pewnym czasie, dochodzi do tego upijanie się w samotności. Charakterystycznymi objawami dla tej fazy jest pojawiania się wyrzutów sumienie lecz mimo tego, osoba będąca na tym etapie uzależnienia nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji w której się znajduje.

3.Faza krytyczna

Na tym etapie, alkohol odgrywa najważniejszą rolę w życiu człowieka. Alkoholik traci kontrolę nad piciem a po kieliszek sięga niemal każdego dnia. Występuje spadek samooceny, poczucie bezradności oraz problemy w odnalezieniu się w życiu codziennym.

Uzależniony nie jest podatny na rady bliskich, wypiera swoją chorobę. Odwyk alkoholowy, jeśli jeszcze występuje, trwa zaledwie kilka dni.

4.Faza przewlekła

Ostatnia faza, przewlekła, charakteryzuje się nieustannym piciem oraz zaczynaniem dnia od porcji alkoholu. Osoba uzależniona, na tym etapie nie funkcjonuje już w normalnym świecie, nie dba o siebie – liczy się dla niej tylko to, aby jak najszybciej znaleźć się w stanie upojenia.

Na tym etapie rozpoczynają się bardzo poważne problemy zdrowotne, które w najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do śmierci.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu polega na uczęszczaniu chorego na zajęcia dzięki którym, wyjście z choroby staje się możliwe. Terapia alkoholowa jest długotrwałym procesem i może trwać nawet 36 miesięcy. W niektórych przypadkach, jedyną szansą na powrót do normalnego życia będzie zamknięcie chorego w ośrodku. Terapia AA może odbywać się indywidualnie bądź w grupach.

Ośrodek terapii uzależnień w Krakowie zagwarantuje chorej osobie niezbędną opiekę oraz wsparcie psychiczne a poradnia alkoholowa pomoże podjąć pierwsze kroki w walce z nałogiem. Więcej informacji: https://terapiawzaciszu.pl/

[Głosów:5    Średnia:4.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here