Coraz więcej osób skarży się na uczulenie objawiające się drażliwością skóry. Czy zawsze jest to uczulenie, czy może tylko podrażnienie? Co zmienić w swoim domu, aby ich unikać?
Uczulenia i podrażnienia skóry, mimo, że niekiedy mogą być powodowane tym samym czynnikiem, nie są tym samym. Uczulenie, innymi słowy alergia, wynika z nadmiernej odpowiedzi układu odpornościowego na jakiś czynnik, na przykład na dany składnik kosmetyku aplikowanego na skórę. Powoduje to wyrzut histaminy, która spowoduje zaczerwienienie skóry, swędzenie, a przy bardzo mocnej reakcji alergicznej nawet powstawanie pęcherzyków na skórze. Uczulenie może pojawić się dopiero po dłuższym czasie, gdyż odpowiedź immunologiczna może się wytworzyć nawet po kilku latach kontaktu z alergenem. Podrażnienie z kolei wynika z naruszenia bariery naskórkowej i uszkodzenia skóry. Skóra również jest zaczerwieniona i również może dojść do wyrzutu histaminy, co spowoduje swędzenie, jednak nigdy nie będzie on na tyle duży, by spowodować powstanie pęcherzyków. W odróżnieniu od uczulenia, podrażnienie pojawia się od razu po zadziałaniu czynnika uszkadzającego.
Sam mechanizm w jakim powstaje uczulenie i podrażnienie nie mają dużego znaczenia w kontekście unikania ich objawów. Mimo, że pewne czynniki mogą powodować tylko uczulenia, w obu przypadkach czasem trudno jest znaleźć substancję wywołującą reakcję skóry. Oczywistym sposobem leczenia jest wyeliminowanie przyczyny, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni co ją wywołuje, warto zacząć od izolacji od czynników najczęściej powodujących uczulenia i podrażnienia.
Alergie skórne są powodowane najczęściej przez sierść zwierząt, rośliny, metale, takie jak nikiel, kobalt czy chrom, środki piorące, płyny do płukania czy mydła, a nawet kosmetyki, od dezodorantu do szminki. Im więcej substancji zapachowych w kosmetyku, tym większe ryzyko uczulenia. Podrażnienia najczęściej wywoływane są przez kosmetyki do mycia, takie jak żele, pianki, peelingi, szampony, mydło. Im silniej czyszczący środek tym większe ryzyko że delikatna skóra będzie podrażniona. Często umiejscowienie zmian skórnych i miejsc swędzących może wskazać przyczynę. Na przykład przy uczuleniach na nikiel mogą być to dziurki w uszach, w których znajdują się niklowe kolczyki. Albo podrażnienie pojawiające się tylko na dłoniach, sugerujące mydło do mycia rąk.
Jeśli po wstępnych próbach eliminacji jednego czynnika drażniącego nie uzyskaliśmy poprawy, należy zastąpić wszystkie potencjalne produkty stykające się ze skórą na hipoalergiczne. Proszki do prania, kosmetyki, mydło hipoalergiczne, są bardzo łatwo dostępne. Mimo, że nazwa wskazuje na produkt, który ma niski potencjał uczulający, należy zwrócić uwagę, że na pewno nie będzie on podrażniał skóry, ze względu na konieczność delikatnej formuły. Dodatkowo, w kontekście podrażnień, nawet jeśli wyeliminowaliśmy produkt który uszkadzał naszą skórę, warto się przestawić na mydło hipoalergiczne na czas powrotu skóry do formy.
Ilość chemikaliów w naszych domach jest bardzo duża, co stwarza zagrożenie nie tylko podrażnieniami ale i uczuleniami. Jeśli pojawiają się problemy ze skórą, warto powymieniać je na takie, które nie będą dla skóry obciążeniem.