Skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu

0
708
Skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Schorzenie to często bywa przyczyną osamotnienia, które jest efektem zaniechania kontaktów towarzyskich. Na szczęście współczesna medycyna ma do zaproponowania kilka skutecznych rozwiązań na tę przykrą dolegliwość.

Rodzaje nietrzymania moczu

W praktyce medycznej rozróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu. Może być związane z przepełnieniem i rozciągnięciem pęcherza, który opróżnia się w niekontrolowany sposób. Innym rodzajem jest odruchowe i bezwiedne popuszczanie moczu, które wywołane jest skurczami mięśnia wypieracza moczu. Specjaliści rozróżniają także wysiłkowe nietrzymanie moczu, do którego dochodzi podczas uprawiania ćwiczeń fizycznych, jak również w trakcie kaszlu czy wzmożonego śmiechu.

Za przyczynę powstałych przypadłości najczęściej uważa się osłabienie mięśni dna miednicy, otyłość, liczne infekcje układu moczowego oraz choroby ogólnoustrojowe (Alzheimer, cukrzyca, Parkinson). Choroba o wiele częściej dotyka kobiet, które mają za sobą ciążę, menopauzę lub przebyły operacje ginekologiczne.

Leczenie nietrzymania moczu

Medycyna oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań leczenia tej powszechnej przypadłości. Pierwszym zaleceniem lekarzy jest zazwyczaj zmiana diety i stylu życia, wraz z wdrożeniem codziennych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy. W łagodnym przebiegu choroby włącza się również środki farmakologiczne. Jeśli nie przynoszą one efektów, oznacza to, że nietrzymanie moczu osiągnęło zaawansowane stadium.

Preparaty z botoksu

Jedną z propozycji rozwiązujących problem nietrzymania moczu jest zastosowanie preparatu z botoksu. Zabieg jest prosty i mało inwazyjny, a jego skuteczność szacuje się na około 6-9 miesięcy. W trakcie zabiegu lekarz ostrzykuje pęcherz przygotowanym preparatem, wykonując od 20 do 30 nakłuć, w zależności od zaawansowania choroby. Botoks wpływa na pracę pęcherza, zmniejszając częstotliwość występowania przykrej dolegliwości. Zabieg można wykonywać w znieczuleniu miejscowym.

Korekcja laserowa

Obkurczanie ścian pochwy wiązkami lasera to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nietrzymania moczu. Celem zabiegu jest stymulacja włókien kolagenowych, które wpływają na prawidłowe ułożenie cewki moczowej. Fototermiczne obkurczanie ścianek pochwy wzmacnia również mięśnie w okolicy podcewkowej. Szacuje się, że około 80% kobiet, które zdecydowały się na ten zabieg, odczuwa stuprocentową poprawę samopoczucia. U pozostałych 20% kobiet należy powtórzyć zabieg dla uzyskania  pełnych efektów.

Domowe sposoby

Istnieje też kilka domowych sposobów na złagodzenie przykrych dolegliwości. Ulgę i poprawę przynoszą nasiadówki i kąpiele całego ciała, a także okłady stosowane w okolicach podbrzusza. Zaleca się codzienne trenowanie mięśni Kegla, które rozluźniają okolice miednicy, stymulują do pracy zwieracz i wzmagając pobudliwość seksualną.

Lekarze zalecają też spożywanie posiłków bogatych w błonnik i unikanie noszenia ciężarów.

Partnerem materiału jest Medistica – leczenie nietrzymania moczu – Kraków

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here