Każda z nas przynajmniej raz w życiu miała z nimi do czynienia. Są nieprzyjemne, uciążliwe i krępujące. Upławy, bo o nich mowa, mogą być przyczyną różnych infekcji lub chorób. Warto im się bliżej przyjrzeć i podjąć skuteczną walkę.
Wydzielina z pochwy nie zawsze jest oznaką schorzenia. Często to naturalny śluz, który o niczym złym świadczy. W pierwszej fazie cyklu na bieliźnie możemy zaobserwować niewielką jego ilość. Po wyschnięciu ma żółtawy kolor. Podczas owulacji śluz przypomina białko jaja kurzego, a po jej zakończeniu jest gęsty i ma białawy odcień. Przede wszystkim, naturalna wydzielina jest bezwonna. To różni ją od upławów.
Upławy jako objaw infekcji lub choroby
Kiedy wydzielina zmienia kolor i zapach, należy jej się dobrze przyjrzeć. Upławy mogą być bowiem oznaką infekcji, ale również mogą być sygnałem groźniejszej choroby, na przykład wodniaka jajowodów czy nowotworów pochwy i macicy. Lepiej zatem ich nie bagatelizować.
Twoje podejrzenia powinna wzbudzić biała, gęsta wydzielina o konsystencji twarogu lub obfita i bardzo rzadka. Tego rodzaju upławy mogą wskazywać na grzybicę pochwy. Jeśli dodatkowo odczuwasz świąd, pieczenie lub ból okolic intymnych, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Silne upławy o nieprzyjemnym zapachu (rybim) i szarobiałym kolorze mogą być objawem bakteryjnego zapalenia pochwy, a żółtozielone, obfite i cuchnące rzęsistkowicy. Rzadziej mogą pojawić się ropne upławy o konsystencji śluzu. Te mogą być objawem chlamydiozy.
Walcz z upławami skutecznie!
Jeśli zaobserwujesz u siebie któreś z wyżej wymienionych upławów, koniecznie zgłoś się do swojego ginekologa, który pomoże ustalić ich przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie. To niezwykle ważne, bo nieleczone infekcje mogą prowadzić do groźnych powikłań. Z pozoru błahe objawy mogą być wynikiem poważnych schorzeń.
Bez względu na to, z jakim zakażeniem czy chorobą się borykasz, warto sięgnąć po probiotyki, które w bezpieczny i naturalny sposób odbudują florę bakteryjną pochwy. To podstawa w utrzymaniu zdrowia okolic intymnych. Sięgnij po nowoczesny probiotyk – invag, który pomoże przywrócić równowagę. To również świetna profilaktyka. Więcej na ten temat przeczytasz na www.invag.pl.
Na co dzień staraj się nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i dbaj o higienę intymną. Pamiętaj jednak, że zbyt częste podmywanie również może prowadzić do zaburzeń w naturalnej florze bakteryjnej. Podobnie jak zbyt intensywne irygacje. Używaj specjalnych płynów do higieny intymnej, które pomogą odbudować florę bakteryjną. Jeśli masz problem z nawracającymi infekcjami, zrezygnuj na jakiś czas z korzystania z publicznych toalet, basenów, saun, a przede wszystkim z kąpieli w jacuzzi.
Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. To one są najbardziej narażone na mikroby wywołujące infekcje okolic intymnych. Dopiero planujesz ciążę? Oblicz, kiedy jest najlepszy czas na zapłodnienie. Sprawdź kalkulator dni płodnych na kobiecosc.info.