Sojowe czy parafinowe – które świece są lepsze?

0
1798
Sojowe czy parafinowe - które świece są lepsze?

Świece tworzą w każdym wnętrzu specyficzny, przytulny klimat. Kiedyś były wykorzystywane powszechnie do oświetlania wnętrz – dzisiaj raczej stanowią dodatek na jakieś specjalne okazje. Występują w wielu wersjach zapachowych, kształtach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do wyboru są również świece sojowe – nie tylko te parafinowe! Czym one dokładnie są i które z nich są lepsze?

Świece sojowe – co to takiego?

Świece sojowe polecane są przede wszystkim przez fanów ekologii. Nie szkodzą tak bardzo środowisku naturalnemu, ponieważ wykonane są na bazie soi – a zatem są pochodzenia roślinnego, naturalnego. We współczesnym świecie na szczęście coraz więcej osób chce dbać o środowisko i zastanawia się jak może to robić. Nie musimy od razu podejmować jakichś spektakularnych działań – wystarczy zacząć od naszych drobnych wyborów, na przykład od wybierania świec roślinnych. Do ich przygotowania używa się naturalnego wosku sojowego, dlatego też są to świece w kolorze kremowym. Oczywiście, można również znaleźć podobne świece w innych kolorach, jednak wówczas warto mieć świadomość, że użyto do ich produkcji także jakiś dodatkowy barwnik. Wosk sojowy to utwardzony olej wyciskany z ziaren soi. 

Kilka słów o świecach parafinowych

Coraz więcej badań wskazuje na szkodliwość świec parafinowych – dlatego też coraz więcej osób poszukuje dla nich jakiejś alternatywy. Część osób niestety nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Są to świece dość powszechnie dostępne i w związku z tym najczęściej wybierane. Takie świece wytwarzają wiele lotnych związków organicznych, które nie zawsze są dla człowieka zdrowe. Wśród niebezpiecznych oparów najgroźniejszym elementem jest toluen (odpowiedzialny za charakterystyczny zapach) oraz benzen. Wszystko dlatego, że parafina otrzymywana jest z ropy naftowej, smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej, albo torfu. Zwykle producenci oszczędzają i wytwarzają świece z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej. Ma to wpływ na jakość samej świecy!

Świece sojowe a świece parafinowe

Do produkcji świec sojowych używa się samych naturalnych składników, co podnosi ich bezpieczeństwo nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również i człowieka. Takie świece nie zawierają pestycydów i żadnych toksyn – są ekologiczne. Ich odmienność od świec parafinowych widać świetnie w użytkowaniu – w wersji sojowej świece nie tworzą bowiem aż takiego dymu. Przekłada się to rzecz jasna na zdrowie ludzi, ponieważ jest mniej szkodliwych oparów do wdychania. Warto dodać, że nawet jeśli ktoś jest alergikiem, albo w domu są zwierzęta czy malutkie dzieci, może z powodzeniem używać właśnie świec sojowych. Są one w całości biodegradowalne, co jeszcze bardziej przyczynia się do ochrony środowiska za ich przyczyną. Takie świece są obecnie dostępne niemal wszędzie – warto po prostu czytać etykiety, by wiedzieć co się kupuje. Można je kupić w sklepach stacjonarnych, ale również w tych internetowych. Prezentują się tak pięknie, jak świece parafinowe, a zdecydowanie nad nimi górują! Nawet palą się o 50% dłużej od nich!

Partnerem materiału jest sklep Artyferia w ofercie którego są przepięknie pachnące świece sojowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here