Stolarz czy złota rączka – komu zlecić montaż mebli i jaki jest zakres usługi?

0
1774
Stolarz czy złota rączka - komu zlecić montaż mebli i jaki jest zakres usługi?

Usługa składania mebli drewnianych, kuchennych, wypoczynkowych czy tapicerowanych ma znacznie szerszy zakres niż samo skręcenie brył i regulacja frontów. Profesjonalny fachowiec powinien zająć się także m.in. sprawdzeniem kompletności zestawu meblowego i uprzątnięciem miejsca pracy po zakończeniu prac.

Przed rozpoczęciem montażu mebli, szczególnie dotyczy to systemów kuchennych i łazienkowych, powinniśmy poinformować fachowców o tym, w których miejscach zlokalizowane są główne zawory wodne, tablica rozdzielcza i jak wygląda podział na obwody elektryczne. W ten sposób unikniemy usterek związanych, np. z przewierceniem rur lub przewodów.

Komu zlecić składanie i montaż mebli – stolarz i złota rączka

Składanie mebli to czynność, która wymaga od fachowca staranności oraz umiejętności technicznych i manualnych. Usługę montażu mebli kuchennych, łazienkowych, skrzyniowych czy tapicerowanych możemy zlecić stolarzowi lub złotej rączce. Zawsze starajmy się jednak porównywać oferty kilku wykonawców, ponieważ mogą się one znacznie różnić ceną i zakresem usługi. Decydując się na współpracę ze stolarzem, zyskujemy pewność, że nasze meble będą solidnie skręcone, a gdy zajdzie taka konieczność, także zabezpieczone dodatkowymi mocowaniami. Zaletą drugiego rozwiązania, zatrudnienia fachowca złotej rączki, jest możliwość wykonania przez niego prac wykraczających poza zakres usługi montażowej, np. dokonanie przeróbek instalacyjnych czy drobnych prac budowlanych. Wybór powinien być więc oparty o aspekt szerszy niż samo skręcanie mebli i uwzględniać także techniczne możliwości pomieszczenia.

Zakres usług montera mebli – 4 etapy prac

Osoba, która zajmuje się montażem mebli, najczęściej wykonuje czynności, które możemy podzielić według czterech etapów: rozpoczęcie montażu, składanie mebli, wieszanie elementów i sprzątanie miejsca pracy. W pierwszej grupie znajdują się czynności, takie jak:

  • ustalenie terminu realizacji zlecenia,
  • sprawdzenie stanu i kompletności mebli,
  • zapoznanie się z planem ustawienia mebli,
  • wymierzenie pomieszczenia i ocena czy zaproponowany przez zleceniodawcę układ mebli jest możliwy do wykonania w danym pomieszczeniu,
  • zabezpieczenie miejsc narażonych na uszkodzenia, np. ciągów komunikacyjnych.

Po przygotowaniu miejsca pracy fachowiec zajmuje się montażem mebli, w ramach którego:

  • składa bryły mebli, według projektu dołączonego przez producenta,
  • ustawia meble zgodnie z wcześniej uzgodnionym z klientem planem,
  • poziomuje meble i łączy ze sobą,
  • montuje oświetlenie,
  • usuwa folię ochronną i reguluje fronty szafek.

Trzeci etap polega na zawieszeniu elementów ściennych, takich jak, szafki wiszące. Fachowiec:

  • sprawdza, w jakich miejscach przebiegają przewody instalacyjne,
  • dopasowuje kołki do konstrukcji ścian,
  • robi nawierty i zawiesza meble według ustaleń z klientem.

Ostatnią częścią jest uprzątnięcie miejsca pracy. Po zakończeniu montażu, profesjonalny fachowiec powinien usunąć nadmiar kleju, wytrzeć meble z kurzu, pozostałego po wykonywaniu nawiertów i złożyć opakowania po meblach w jedno ustalone ze zleceniodawcą miejsce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here