Suplementy diety a produkty lecznicze – zasady działania

0
694
Suplementy diety a produkty lecznicze

Suplementy diety to substancje, które wspomagają zdrową dietę poprzez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Leki to produkty medyczne, które leczą objawy i przyczyny, zapobiegają chorobom lub kontrolują ich nawroty. Co odróżnia leki od suplementów?

Stosowanie suplementów diety, takich jak witaminy, nie wymaga konsultacji z lekarzem. Dobrze jest jednak skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu jakichkolwiek leków, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu. Na ile bezpiecznie można stosować niezbędne witaminy i popularne produkty? Jak je sklasyfikować. Czy wszystkie należy traktować jako suplementy diety czy leki? Jaka jest różnica?

Jakie są różnice między suplementami diety a produktami leczniczymi?

Suplement diety to substancja zaliczana do środków spożywczych. Stosuje się go w celu uzupełnienia codziennej diety w odpowiednie składniki odżywcze niezbędne do sprawnego funkcjonowania organizmu i życia co najwyżej jednej z jego komórek. Z kolei lek to połączenie substancji o właściwościach leczniczych. Wspomagają one układ odpornościowy w zwalczaniu objawów i przyczyn chorób, utrzymaniu zdrowia i ochronie przed nawrotami. Suplementy takie jak witaminy, minerały i inne substancje dietetyczne (np. witaminy nie podlegają konsultacji z lekarzem. Warto jednak zasięgnąć porady specjalisty przed zażywaniem jakichkolwiek suplementów wpływających negatywnie na zdrowie. Lekarze wielu specjalności mogą udzielić informacji na temat każdego suplementu diety i/lub środka medycznego, niezależnie od tego, czy jest to noc czy dzień. Tylko firmy specjalizujące się w konsultacjach medycznych online mogą świadczyć takie usługi. Współpracują one z doświadczonymi pracownikami służby zdrowia o silnej reputacji i wieloletnim doświadczeniu. Konsultacje medyczne mogą być zakończone w ciągu kwadransa od złożenia zapytania, bez potrzeby podróżowania do gabinetu lekarskiego lub czekania w poczekalni.

Czym różni się suplement diety od leku?

Szeroki wybór i łatwy dostęp do tych produktów w sklepach spożywczych i aptekach może utrudniać odróżnienie suplementów od leków. Witaminy mogą być uważane za suplement, podczas gdy te przepisane przez lekarza są uważane za produkty medyczne. W czym tkwi sekret tych produktów? Pomimo mylnego podobieństwa do produktów medycznych, suplementy diety nie są tym samym, co produkty lecznicze. Tym, co je odróżnia, jest jakość surowców użytych do ich produkcji. Suplementy diety są skoncentrowanymi źródłami substancji mineralnych, mikroelementów i ekstraktów roślinnych, kwasów tłuszczowych, aminokwasów, błonnika pokarmowego i innych składników odżywczych, można je uzupełniać dostosowując dietę. Zrównoważona dieta bogata w niezbędne substancje może skutecznie uzupełnić niedobory żywieniowe. Nie można tego powiedzieć o lekach.

Witaminy i minerały nie mogą być zastąpione przez produkty medyczne, ale dieta jest ważnym czynnikiem w leczeniu chorób. Witaminy odżywcze, tj. Różnią się one precyzją kontroli witamin odżywczych, tj. środki te muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Jednak to leki podlegają bardziej szczegółowym badaniom, głównie w odniesieniu do składników, z których są pozyskiwane. Monitoring i stały nadzór nad ich bezpieczeństwem prowadzony jest do momentu wprowadzenia produktu na rynek oraz w trakcie jego wprowadzania. Suplementy witamin i minerałów nie podlegają obowiązkowi rejestracji ani nie otrzymują certyfikatów bezpieczeństwa lub skuteczności.

Czy można szybko znaleźć lek w porównaniu z suplementem diety?

Niektóre leki mogą być podawane bez recepty. Nie należy ich jednak mylić lub nadużywać z suplementami diety. Opakowanie suplementów diety jest kolejnym sposobem na ich rozróżnienie. Musi ono wyraźnie wskazywać obok nazwy handlowej, że jest to suplement. Ważnym wyróżnikiem jest brak numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na opakowaniu suplementu. Istnieją mniej restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży i produkcji suplementów diety. Aby określić rodzaj zakupionego leku, warto obejrzeć opakowanie z zewnątrz. W mediach nie można reklamować produktów leczniczych. Leki na receptę są wyłączone z tego zakazu. Reklamowanie leków bez recepty wymaga ścisłego przestrzegania przepisów. Witaminy i inne środki wspomagające odżywianie mogą być promowane jako produkt niemedyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here