Każdego dnia jesteśmy skazani na aktywności fizyczną, nie tylko w zakresie prywatnym, ale także często w pracy. Głównie cierpi na tym nasz kręgosłup, który jest często przez nas przeciążony, chociażby przez aktywny tryb życia czy nieprawidłową postawę. Terapia manualna, to pewna forma masażu, która ma skutecznie pomóc w wszelakich dolegliwościach kręgosłupa oraz stawów. Jej zadaniem jest również docieranie do miejsc, z których pochodzi ból oraz przywrócenie równowagi mięśniowej.
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna jest to metoda leczenia, która powstała setki lat temu. Jest to dobrze znana metoda leczenia, która ewoluowała i była ulepszana przez lata. Obecnie jest to metoda rehabilitacji, która pomaga leczyć wszelkie dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia oraz urazy stawów, a także bóle głowy i mięśni spowodowane nadmiernym napięciem przez stres i przemęczenie. Terapia manualna zwana jest także często nazywana chiropraktyką.
W tej metodzie rehabilitacji ważnym elementem jest masaż, a także z tym związane różne techniki uścisku oraz różnorodne chwyty. Terapię manualną wykorzystuje się w ortopedii, reumatologii, rehabilitacji, neurologii. Ten sposób leczenia jest bezpieczny dla pacjenta, a także jej tryb przygotowywany jest indywidualnie dla każdego, w zależności od schorzenia. Tajemnicą przebiegu takiej terapii są umiejętności fizjoterapeuty, którego zadaniem jest znalezienie zablokowanych miejsc. Terapia manualna zdecydowanie może przynieść ulgę wówczas, gdy pacjent cierpi na drażniący ból.
Jakie techniki oraz metody wykorzystywane są w terapii manualnej?
Metody terapii manualnej wybierane są przez fizjoterapeutę, jest to zależne od tego jaki jest problem pacjenta, czy jest to nerw, staw, mięsień, bądź więzadło.
Do wykorzystywanych technik rehabilitacji należą:
- Mobilizacja, która wiąże się z oddziaływaniem na stawy, aby zwiększyć ich ruchomość;
- Neuromobilizacja, ta natomiast skupia się na nerwach;
- Manipulacja, wykorzystuje się ją w przypadku szybkiego uruchomienia stawu;
- Masaż;
- Stretching, są to ćwiczenia rozciągające mięśnie.
W jakich przypadkach powinno zastosować się terapię manualną?
Terapia manualna wskazana jest wówczas, gdy występują różne problemy, a także bóle, jak:
- Bóle stawów i kręgosłupa;
- Bóle głowy;
- Drętwienie kończyn oraz palców;
- Dyskopatia;
- Nerwobóle;
- Wady postawy;
- Napięcia karku;
- Stany napięcia, a także przemęczenia;
- Bóle kości ogonowej;
- Bóle lędźwiowo-krzyżowe;
- Zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy;
- Rwie kulszowe.
Jak przebiega terapia manualna?
Proces terapii manualnej może różnić się w zależności od pacjenta, a w szczególności od jego stanu, a także problemu, który mu dokucza. Pacjenci zazwyczaj siedzą lub leżą. Zadaniem fizjoterapeuty są zdecydowane uciśnięcia w miejscach, w których występuje ból. Często podczas takiego zabiegu można usłyszeć różne dźwięki, lecz nie powinny one niepokoić, gdyż są nieodłącznym elementem każdej rehabilitacji. Tego typy trzaski są charakterystyczne dla przesunięcia powierzchni stawowych, czy także usunięcie powietrza, które występowało między kośćmi.
Więcej o terapii manualnej możesz przeczytać na stronie Carolina Medical Center: https://carolina.pl/czeka-cie-rehabilitacja-sprawdz-zwrocic-uwage/