Test na menopauzę – wykonanie badania i rodzaje testów

0
2355

Testy menopauzalne to wygodny sposób, aby szybko sprawdzić czy w organizmie kobiety zaszły zmiany hormonalne charakterystyczne dla okresu menopauzy. Zasada działania testu jest podobna do używanych powszechnie testów ciążowych, jedyna różnica to wykrywany w moczu hormon. Po wejściu w okres menopauzy w organizmie kobiety podnosi się poziom hormonu FSH, co powoduje uzyskanie pozytywnego wyniku testu. Sprawdź jakie są rodzaje testów i jak wygląda wykonanie badania.

Kasetkowy czy strumieniowy test na menopauzę – jaki wybrać?

W aptekach dostępne są różne testy menopauzalne. Czym się różnią? Zasadniczo sposobem wykonania badania. Testy kasetkowe wymagają pobrania próbki moczu do specjalnego pojemnika a następnie naniesieniu kilku kropli moczu do dołka próbkowego. Następnie mocz zostaje rozprowadzony po pasku reakcji. Niewątpliwie wadą testów kasetkowych jest konieczność zakupienia dodatkowego pojemnika na próbkę moczu oraz mniej higieniczne (niż w przypadku testów strumieniowych na menopauzę) wykonanie badanie. Testy strumieniowe nie wymagają pobrania moczu do pojemnika. Strumieniowy test na menopauzę ze specjalną końcówką chłonną pozwala na pobranie próbki bezpośrednio ze strumienia moczu. Następnie, tak jak w przypadku innych testów mocz jest wchłaniany na pasek membrany, na którym zachodzi reakcja. W zależności od rodzaju testu wynik badania odczytujemy po 5 lub 10 minutach. Wynik odczytany po czasie dłuższym niż zalecany w instrukcji użytkowania jest niewiarygodny, ponieważ dochodzi do utleniania odczynników.

Test menopauzalny – jak odczytać wynik badania?

Jeżeli w moczu kobiety znajduje się wysoki poziom hormonu FSH (charakterystyczny dla menopauzy) otrzymamy wynik pozytywny. W tym przypadku na okienku wyniku testu pojawią się dwie linie (potocznie nazywane kreskami) w miejscu oznaczonym symbolem C (kontrola) oraz miejscu T (test).

Dlaczego zestaw testowy zawiera 2 testy na menopauzę? Ponieważ, aby stwierdzić zmiany hormonalne w organizmie kobiety należy wykonać dwa badania – w odstępie kilku dni. Daje to pewność, że podniesiony poziom hormonu FSH utrzymuje się przez cały czas. Pojedynczy wynik pozytywny można uzyskać również u kobiet miesiączkujących, u których hormon FSH reguluje cykl miesiączkowy.

Test można wykonać samodzielnie w domu. Jest to prosty sposób, aby sprawdzić czy symptomy takie jak: uderzenia gorąca, zatrzymanie miesiączkowania, zmiany nastroju – to objawy menopauzy. Ta, najczęściej rozpoczyna się po 50 roku życia – jednak może dotykać również młodszych kobiet.

Test menopauzalny stanowi element samokontroli zdrowia dojrzałych kobiet. Warto znać czas rozpoczęcia procesu menopauzy, ponieważ wraz ze zmianami hormonalnymi kobiety powinny regularnie wykonywać m.in. badania na osteoporozę czy mammografię.

Dowiedz się więcej o menopauzie.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here