Torbiel jajnika – które są charakterystyczne objawy

0
3872
Torbiel jajnika

Torbiel jajnika to wypustka będąca się na jajniku. Że być wypełniona płynem surowiczym lub krwią. Jeżeli torbiel jest niska i jest pojedynczo, to fakty torbieli jajnika mogą nie wystąpić. Czasami nie potrzeba nawet leczenia, a torbiel znika instynktownie. Jednak gdy torbiel jest aktualnie w zaawansowanym stadium, wówczas torbiel jajnika daje objawy oraz jest tak uciążliwa. Torbiel może to spowodować np. ból jajnika.

Torbiel jajnika – przyczyny występowania

Torbiel jajnika to zmiana pojawiająca się na jajniku. W torbieli może wybierać się płyn surowiczy lub krew. Torbiel na jajniku powstaje z komórki jajowej. Dzieje się tak, gdy pęcherzyk Graffa nie pęknie. Torbiel jajnika może pojawić się pod wpływem schorzeń hormonalnych, spowodowanych nieregularną miesiączką lub policystycznymi jajnikami. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników i tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, że torbiel na jajniku zajmuje się ropą. To są przyczyny bólu jajników. Kolejny powód zaistnienia torbieli to endometrioza. Objawy torbieli jajnika to najczęściej ból jajnika. Elementy śluzówki macicy przenikają do jajników i tam tworzą torbiel. Stan zapalny powoduje, że torbiel na jajniku wydaje się ropą. To są przyczyny bólu jajników.

Torbiel jajnika – objawy towarzyszące

Objawy torbieli jajnika nie są jednoznaczne. Co ważne często torbiele jajników nie dają żadnych objawów, a są wykrywane przypadkiem w czasie badania USG. Inne objawy torbieli jajnika to:

krwawienie niezwiązane z miesiączką;

problemy z miesiączką, zaburzenia krwawienia;

ból jajnika prawego lub ból jajnika prawego, w zależności z tego, po której stronie znajduje się jajnik z torbielami;

ból miany w trakcie stosunku;

pogarszające się samopoczucie, ból głowy, nerwowość, omdlenia, wymioty, wymioty.

Objawy torbieli jajników, które są widoczne na USG, a które mogą sugerować gorsze rokowania dla pacjentki to większe niż normalnie ściany torbieli czy ich nieregularna budowa, obecność zmian litych w torbieli, wiele komór w cyście lub wielka ilość naczyń krwionośnych w torbieli.

torbiel dermoidalna, inaczej skórzasta.

Dlaczego dochodzi do zaistnienia cysty na jajniku?

Torbiel jajnikaTorbiel jajnika może mieć inne przyczyny, a specjaliści nie są do końca pewni, co sprawia tego rodzaju mutacje. Są jednak pewne elementy, która zaostrzają ryzyko rozwoju cysty. Są nimi:

wiek – oprócz okresu rozrodczego, torbiele pojawiają się po menopauzie,

palenie papierosów,

otyłość,

brak dzieci lub pominięcie karmienia piersią (przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych może jednak obniżyć ryzyko zaistnienia cyst),

hormonalna kuracja zastępcza,

uwarunkowania genetyczne (bycie w rodzinie nowotworów jajnika, piersi lub odbytu)

Torbiel jajnika – przyczyny zaistnienia

Aż że w to uwierzyć, że tak niewielkich rozmiarów narządy, jakimi są jajniki, mogą spełniać tyle ważnych funkcji. To one wytwarzają kobiece hormony, które regulują Twój cykl miesiączkowy i… wpływają na nastrój, a z tym, jak wiadomo, bywa ciekawie. Na narządach tych że mogą pojawić się różne zmiany, takie jak polip jajnika, guz lub torbiel. Czym wyróżnia się ci typ?

Torbiele, inaczej cysty, są wypełnionymi płynem, patologicznymi przestrzeniami, które mogą uformować się w strefach różnych organów, w tym na jajnikach. Są dość powszechnymi zmianami, szczególnie w stanie rozrodczym. Zdarza się, że maja zupełnie łagodną forma, a w pewnych przypadkach stanowią zmianę o złośliwym charakterze. Są różne typy cyst:

torbiel prosta (surowicza),

torbiel endometrialna jajnika, która rozpoczyna się podczas endometriozy,

gruczolak torbielowaty (zmiany te są się na powierzchni jajników),

torbiel dermoidalna, inaczej skórzasta.

Torbiel jajnika – diagnostyka

Objawy spowodowane przez torbiel jajnika nie zawsze występują wszystkie razem. Czasami objawy torbieli jajnika wystąpią wszystkie, a czasami jeden czy dwa. W każdym razie po wystąpieniu objawów torbieli jajnika warto wybrać się do ginekologa. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, np. badanie USG przezpochwowe, badanie poziomu hormonów we krwi i biopsję torbieli. To będzie można określić, czy torbiel na jajniku nie jest nowotworem złośliwym. Badanie USG przezpochwowe umożliwia obejrzenie jajnika i okolic. Składa się je stosując do pochwy końcówkę ultrasonografu. Rurka smarowana jest środkiem nawilżającym w celu zmniejszenia tarcia. Kobiety po 35. roku życia mają obowiązek robić badania kontrolne co pewien czas. To samo dotyczy kobiet przyjmujących środki hormonalne.

Co warto wiedzieć o jajnikach?

Jajniki mają szarawo-różowy kolor, nierówną powierzchnię, a kształtem oraz wielkością przypominają migdały. Ich rozmiar zmienia się w trakcie życia kobiety – są większe w czasie rozrodczym i chowają się po menopauzie. Kiedy mogą przestać “oddziaływać”? Dzieje się tak u kobiet, które znacznie tracą na wadze lub u sportsmenek, mających niski procent tkanki tłuszczowej. Jest toż przecież proces odwracalny i gdy tłuszczyk wraca na swoje miejsce, jajniki wznawiają pracę.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here