Tympanometria w diagnostyce problemów ze słuchem

0
1325

Spośród wszystkich zmysłów, jakie posiada człowiek, słuch jest jedynym z najbardziej narażonych na różnego rodzaju uszkodzenia. W dzisiejszych czasach, dźwięk otacza nas z każdej strony, zwłaszcza, jeżeli ktoś mieszka w rejonach miejskich. Dlatego też nie trudno się dziwić, że trwałe uszkodzenie słuchu odnotowuje się u osób coraz młodszych. Postępującym uszczerbkom można jednak łatwo zaradzić, jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę, że istnieje problem. Aby zdiagnozować takie przypadłości, warto pamiętać o regularnych badaniach słuchu. Istnieją różne metody diagnostyki zaburzeń słuchu, a wśród nich jedną z najważniejszych jest tympanometria.
Czym jest tympanometria? Otóż jest to badanie diagnostyczne, które ma na celu stwierdzenie, czy sztywność błony bębenkowej jest odpowiednia. Badania wykonuje się poprzez sprawdzanie wychylenia błony bębenkowej, poddawanej zmieniającemu się ciśnieniu akustycznemu. Jest to możliwe poprzez rejestrowanie odbitej fali dźwiękowej.
Tympanometria to całkowicie nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Nie wymaga żadnych przygotowań od pacjenta. Całe badanie trwa zaledwie kilkanaście minut, ale jego wyniki mogą dostarczyć bardzo dużo informacji na temat tego, jak wygląda funkcjonuje narząd słuchu danego pacjenta.
Tympanometria skupia się na ocenie stanu ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Pozwala zdiagnozowań bardzo wiele różnych dolegliwości, takich jak pęknięcia w błonie bębenkowej, niedrożność trąbki Eustachiusza, umożliwia wykrycie płynu w jamie bębenkowej. Z tego powodu, tympanometria często jest wykonywana na przykład, u dzieci, które cierpią na częste infekcje koncentrujące się w obszarze przewodu słuchowego.
Zatem tympanometria jest jedyną z wielu metod diagnostycznych, które pozwalają na oszacowanie ogólne stanu narządu słuchu oraz wykrycie możliwych nieprawidłowości. Szybkie znalezienie przyczyny występowania jakichkolwiek dolegliwości związanych ze słuchem może być kluczowe do tego, aby zaradzić problemowi, zanim doprowadzi on do nieodwracalnych zmian.

www.wystarczytakniewiele.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrądzik znowu
Następny artykułMagnetoterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here