Praca studia, dom, rodzina, związek, korki na drogach, zakupy, zepsuty komputer – wszystko bywa źródłem stresu. Tempo życia jest jeszcze większe i tak ciągle robi Ci się, że coś musisz, że jeszcze masz coś do zrobienia, załatwienia, posprzątania, wyjaśnienia… i oczywiście w kółko. Jak nerwowy tryb życia oddziałuje na Twoje zdrowie a co możesz zmienić, żeby wreszcie poczuć ulgę?
Skutki stresu
Stres niesie ze sobą poważne konsekwencje. Osłabia odporność, powoduje bóle głowy i kręgosłupa, przyczynia się do wzrostu chorób układu krążenia, sprzyja cukrzycy, fatalnie odbija się na żołądku, powodując niestrawność, i w dalszej perspektywie – uciążliwe zaburzenia, jak zespół drażliwego jelita, zapalenie żołądka czy wrzody. Pokaźna lista, a to dalej nie wszystko. Pozostając pod wpływem przewlekłego stresu, jesteś narażona na: rozregulowanie cyklu miesięcznego i problemy z wejściem w ciążę, choroby intymne, nadwagę, problemy z cerą i wypadanie włosów. Osoby wiodące nerwowy styl życia spotykają się w błędnym kole. Objawy stresu to liczniejsze sięganie po używki, zaniedbywanie diety, niedosypianie– wszystko to coraz bardzo naraża na choroby, a przecież problemy ze zdrowiem to kolejny stres.
Stres a zdrowie
Poznałaś już wpływ ciągłego rozciągnięcia na poziom sportowy, jednak bycie w pośpiechu i chaosie przede wszystkim obciąża psychikę. Ten aspekt składa się z inną tragicznie wyglądającą listą: problemy z pamięcią i uwagą, zaburzenia snu, wybuchy złości, poczucie zagubienia i osamotnienia, problemy z podejmowaniem decyzji, pogorszone stosunki międzyludzkie, które często odbywają się kłótniami lub rozstaniami, wreszcie nerwica i depresja. Przewlekły stres jest pułapką, z której ciężko się wydostać. Zrób więc szczery rachunek sumienia i zastanów się, czy nie nadszedł czas, aby powiedzieć: STOP!
Jak poradzić sobie ze stresem?
Sposobów na stres jest co najmniej tyle, ile paskudnych chorób przez niego wywoływanych. Problem w tym, że mało kto jest trwały w ich wykorzystywaniu. Co Ty na to, żeby zmienić tę tendencję? Lepiej zapoznać się panować nad nerwami na co dzień, niż później męczyć się z przykrymi następstwami. Oto kilka skutecznych metod na walkę z napięciem psychicznym. Dobra wiadomość – są nadzwyczaj przyjemne… Zadbaj o siebie od środka. Po pierwsze sięgaj po pyszności bogate w magnez, witaminę B6, kwasy omega-3, czyli: ciemną czekoladę, orzechy, tłuste ryby morskie (jak łosoś czy makrela), banany, artykuły zbożowe, warzywa strączkowe, olej lniany. Po drugie zwróć uwagę na to, jak jesz – delektuj się smakiem potraw, unikaj pośpiechu. Na popitkę idealna będzie zielona herbata lub melisa, która dobrze koi nerwy. Jeśli natomiast nie masz na co dzień możliwości starannego komponowania posiłków, wspomóż się dobrym suplementem. Wykorzystaj dobrze swoje… łóżko. I w dwojaki sposób. Zapewnij sobie 7-8 godzin wypoczynku na dzień. Przed snem zachęć partnera do wzajemnego masażu, a dalej… już wiesz co robić, prawda? Pamiętaj, że seks i lęk to pojęcia, które wzajemnie się wykluczają. Ćwicz. Spacery, pływanie, jogging, pilates, siłownia – znajdź swój ulubiony rodzaj aktywności fizycznej oraz często ją uprawiaj. Pamiętasz tę czarną listę z początku tekstu? Uprawiaj sport, a zmniejszysz ryzyko wystąpienia większości wymienionych zaburzeń. Zastanów się, co powoduje u cienie stres i gdy to możliwe, wyeliminuj te elementy – może czas poszukać nowej pracy albo wyjść na terapię małżeńską? Na początek natomiast weź kilka głębokich oddechów lub pomału policz do dziesięciu. Takie proste, a zawsze działa.
Jak postępować, żeby unikać stresu
Stres to odpowiedź psychofizyczna organizmu na negatywne, nowe, nieznane lub nietypowe bodźce ruchowe oraz psychiczne. Może zostać wywołana zarówno wydarzeniem dużej wagi, jak oraz z pozoru błahej.
Ponieważ stres towarzyszy wszystkim gościom oraz nie jesteśmy w okresie go usunąć z naszego życia, należy podejmować działania umożliwiające:
• kontrolowanie stresu – tak, aby stawał się elementem pomocnym i mobilizującym, a nie przytłaczającym i utrudniającym społeczne działanie,
• zmniejszenie kontaktu ze zjawiskami i sytuacjami stresogennymi.
Działania te wymagają dobrego poznania własnego organizmu, i odpowiedniej oceny rzeczywistości. Takiej postawie sprzyja tak nazywane pozytywne myślenie oraz częste rozładowywanie nagromadzonych emocji. Pokonywanie stresu należy podjąć od określenia jego przyczyny, wcale nie dopuszczać do sytuacji, kiedy przejdzie on w postać długotrwałą. Możemy to zrobić samodzielnie, lub z pomocą psychoterapeuty, czy też najbliższego przyjaciela. Chłodna ocena sytuacji pozwoli nam stwierdzić, czy można w niej coś zmienić, czy też wszystkie próby będą tylko stratą czasu oraz energii. Pozwoli nam to lepiej poznać nasze mocne oraz złe strony, a w przyszłości przewidzieć, które sytuacje niosą dla nas duże ryzyko stresu. W pokonywaniu stresu możemy utrzymywać się metodami naturalnymi, np. muzykoterapią, aromaterapią, medytacjami, masażem, ziołolecznictwem lub farmakologicznymi – ziołowe leki uspokajające, magnez z witamina C.