USC – jakich imion nie możesz nadać swojemu dziecku

0
1327

W 2015 roku zmieniła się ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Co oznacza ta zmiana dla rodziców? – mogą oni nadawać swoim dzieciom imiona, które wcześniej nie były dopuszczalne przez Radę Języka Polskiego i nie mogły zostać prawnie zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kwestię nadawania dzieciom imion reguluje art. art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Obecnie dopuszcza on bardzo szeroki katalog imion, które można wykorzystywać. Ograniczeń jest niewiele, ale należy o nich pamiętać, bowiem w innym wypadku urząd może odmówić nadania dziecku danego imienia. Nie można wykorzystywać przede wszystkim imion, które mogłyby być dla dziecka ośmieszające. Imię nie może być też powtórzeniem nazwy geograficznej, ani wyrazu pospolitego. Nie można więc nazwać dziecka na cześć ulubionego miasta, czy ulubionych kwiatów. Wielokrotnie rodzice próbowali nadawać dzieciom imiona, które do tej pory nie występowały w języku polskim, jak chociażby Wiewiórka, czy Jabłko. Na straży stoi Rada Języka Polskiego, która ma za zadanie wydawanie opinii i jednoznaczne określenie, czy dane imię może być dla dziecka w jakiś sposób uwłaczające, czy też nie.

Złagodzeniu uległa polityka dotycząca nadawania imion zagranicznych oraz takich, które uniemożliwiają określenie na podstawie samego imienia płci dziecka. Od 2015 można wykorzystywać takie imiona. Cieszą się one rosnącą popularnością, szczególnie te pochodzące z krajów anglojęzycznych. Z tej opcji korzystają również rodzice, którzy mają zagranicznych partnerów lub planują emigrować do innego kraju i wychowywać dziecko za granicą.

Nadanie imienia nie jest decyzją ostateczną. W świetle obecnych przepisów do sześciu miesięcy po urodzeniu się dziecka można złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wniosek z prośbą o zmianę imienia. Musi on zostać podpisany i uzasadniony przez oboje rodziców. Po upływie tego czasu zmiana imienia nadal jest możliwa, ale jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą kierownika urzędu.

http://www.gminachorzele.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here