W co bawić się z dzieckiem w domu?

0
1067
W co bawić się z dzieckiem w domu

Przebywanie z dzieckiem w domu nie musi i nie może ograniczać się wyłącznie do oglądania bajek w telewizji i grania na tablecie. Istnieją niezliczone kreatywne zabawy dla dzieci, które świetnie sprawdzą się w domowych warunkach. Oto kilka propozycji.

Labirynt

Do przeprowadzenia tej ruchowej zabawy dla dzieci potrzebujemy odrobimy miejsca. Możemy je wygospodarować, np. przesuwając na bok stół i krzesła. Tworzymy na podłodze labirynt z kolorowej taśmy klejącej. Jeśli nie mamy takiej pod ręką, możemy pociąć blok techniczny na paski i ułożyć z niego dowolny labirynt. Zadaniem dziecka jest przejście labiryntu, bez dotykania jego „ścianek”. Zabawę można jeszcze bardziej urozmaicić, np. przemieszczając się po labiryncie z piłeczką, która również nie może dotknąć ścian, lub z woreczkiem gimnastycznym na głowie.

Pajęczyna

To kolejna bardzo ciekawa zabawa ruchowa dla dzieci. Wiążemy sznurki (np. wełnianą włóczkę) na różnej wysokości, tworząc pajęczynę. Dziecko musi przejść przez nią, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Aby zabawa była jeszcze bardziej atrakcyjna, możemy dobudować do niej całą historyjkę, a także stworzyć różne polecenia (np. „przejdź pierwszy etap pajęczyny, nie dotykając niebieskiego sznurka/trzymając ręce nad głową/zanim skończy się piosenka”).

Gra w klasy

Jeśli chodzi o kultowe zabawy dla dzieci, które na pewno pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa, zdecydowanie musimy zaliczyć do nich popularną grę w klasy. Aby w nią zagrać, wcale nie potrzebujemy kredy i chodnika. W warunkach domowych, przy pomocy taśmy również możemy ułożyć klasy. To świetna zabawa, która ćwiczy koordynację i równowagę.

Zabawy plastyczne

Wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne, jak malowanie (zwłaszcza rękami i nogami), lepienie z plasteliny i innych mas, to bardzo kreatywne zabawy dla dzieci, które przy okazji wspierają integrację sensoryczną, czyli prawidłowe działanie zmysłów. Wiele mas, jak np. ciastolina, piasek kinetyczny, sztuczny śnieg, masa solna czy porcelanowa, możemy stworzyć samodzielnie przy użyciu dostępnych w domu produktów.

Świecący piasek

Do przygotowania tej zabawy dla dzieci potrzebne będą: przezroczysty pojemnik, lampki (np. choinkowe), piasek, mąka, sól lub inny sypki produkt. Włączone lampki umieszczamy w pojemniku, pokrywkę odwracamy do góry dnem i przyklejamy do pojemnika, aby się nie przesuwała. Wysypujemy cienką warstwę piasku czy mąki na pokrywkę i pozwalamy dziecku rysować palcem. Zabawa robi największe wrażenie wieczorem przy wyłączonym świetle, gdy wokół jest ciemno, a pokrywka jest podświetlona od spodu.

W domowych warunkach możemy stworzyć najróżniejsze zabawy dla dzieci. Pamiętajmy o tym, aby dostosować je do wieku i możliwości naszych pociech. Rozwijajmy w nich kreatywność, odwagę, chęć odkrywania świata, wspierajmy rozwój zmysłów. Pomagajmy im uczyć się poprzez zabawę tak ważnych umiejętności jak cierpliwość i skupienie uwagi. Za to wszystko nasze dzieci nam kiedyś podziękują!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here