W czym specjalizuje się psycholog, a czym psychiatra?

0
1448
W czym specjalizuje się psycholog, a czym psychiatra

Schorzenia natury psychicznej zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. W nowoczesnych społeczeństwach coraz większa ilość osób korzysta z pomocy specjalistów takich jak psychologowie, psychiatrzy i psychoterapeuci. Nie jesteś pewien, czym dokładnie zajmują się dwaj pierwsi specjaliści? Przedstawiamy krótkie porównanie, które pomoże ci rozpoznać, do którego z nich powinieneś się udać.

Psycholog – zawód zaufania publicznego

Psycholog to osoba, która pracuje z delikatnymi myślami, uczuciami i zachowaniami innych ludzi. Dlatego musi odznaczać się nie tylko ogromną wiedzą, ale również empatią, moralnością i osobistą dojrzałością.

Aby zostać psychologiem klinicznym, należy nie tylko ukończyć studia, ale również kurs specjalizacyjny, staże, a także zdać egzaminy państwowe, uprawniające do wykonywania takiego zawodu. Psycholog może mieć dodatkowe uprawnienia do prowadzenia psychoterapii.

Psycholog Warszawa opinie

Jeśli nie masz pewności, czy dany specjalista będzie dla ciebie najlepszy, zawsze możesz spróbować dowiedzieć się tego, szukając opinii pacjentów. Bez wątpienia internauci będą mogli podać ci wiele przydatnych informacji.

Zadania psychologa

Psychologowie kliniczni z PsychoMedic specjalizują się w diagnozowaniu inteligencji i osobowości, w tym również w pomocy przy rozpoznawaniu preferencji zawodowych. Do ich zadań należy diagnozowanie uszkodzeń OUN, przyczyniających się między innymi do powstawania zaburzeń poznawczych (np. problemów z koncentracją i pamięcią), a także oceny stanu dziecka i jego trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Psychologowie udzielają także wsparcia w codziennych problemach i sytuacjach kryzysowych. W przypadku bardziej skomplikowanych trudności i chorób mogą kierować na psychoterapię albo konsultacje z psychiatrą.

Psychiatra – lekarz specjalista od sfery psychicznej. Psychiatra Piaseczno

Psychiatrzy są wysoko wyspecjalizowanymi lekarzami, których zadaniem jest diagnostyka oraz terapia chorób sfery psychicznej. Jako lekarze, psychiatrzy stosują w czasie leczenia środki farmakologiczne, ale także psychoterapię, czy coraz częściej światłoterapię.

W kręgu zainteresowań psychiatrów znajdują się między innymi zaburzenia afektywne i psychosomatyczne. Lekarz specjalizuje się także w leczeniu depresji, zaburzeń odżywiania się (np. anoreksji), diagnozuje zaburzenia osobowości, snu i pamięci. Do jednych z najważniejszych zadań psychiatry należy rozpoznawanie oraz leczenie lęków i nerwic.

Znając profil tego lekarza, na pewno będziesz wiedział, czy jest on odpowiednim specjalistą dla ciebie lub osób ci bliskich. Jeśli uważasz, że tak, to nie wahaj się przed skontaktowaniem. Psychiatra na pewno pomoże ci w walce z twoimi problemami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here