W jaki sposób przygotować się na wizytę u lekarza medycyny pracy?

0
545
W jaki sposób przygotować się na wizytę u lekarza medycyny pracy

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna jednakowo, gdy jesteśmy uczniem czy studentem potrzebującym zaświadczenia informującego, że nasz stan zdrowia pozwala na naukę danego kierunku, jak i w przypadku, gdy potrzebujemy pisemnego potwierdzenia, że nadajemy się   do pracy na danym stanowisku.

Jak się zapisać do lekarza medycyny pracy?

Chcąc skorzystać z usług lekarza medycyny pracy, potrzebujemy skierowania od przyszłego pracodawcy, na którym znajdziemy informacje odnośnie do stanowiska pracy, a także czynników, na które będziemy narażeni jako pracownik.

To właśnie od nich zależeć będzie zakres badań przeprowadzonych u konkretnego pacjenta. Lekarz medycyny pracy przeprowadza również badania okresowe czy kontrolne u pracowników.

Jaki jest koszt badania u lekarza medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest usługą darmową. W przypadku, gdy nasz pracodawca nie ma umowy z wybraną przez nas przychodnią i samodzielnie pokrywamy koszt badania, powinniśmy wziąć fakturę na dane pracodawcy, dzięki czemu zwróci nam on pieniądze.

Jak przebiega wizyta u lekarza medycyny pracy?

Wizyta rozpoczyna się wywiadem medycznym, podczas którego lekarz zapyta nas między innymi o choroby przewlekłe czy przebyte urazy i operacje.

Następnie poprzez określone badania w tym osłuchanie płuc, czy pomiar ciśnienia lekarz upewni się co do stanu zdrowotnego pacjenta.

Jak uzyskać książeczkę sanepidowską?

Książeczka sanepidowska jest to inaczej orzeczenie lekarskie, którego potrzebujemy, chcąc wykonywać prace związane z żywnością. Jest ona konieczna w zawodzie kelnera, kucharza, pracowników szpitali, osób pracujących z dziećmi poniżej 6 roku życia, a także w przypadku pracowników sklepów spożywczych.

Chcąc ją wyrobić, powinniśmy udać się do stacji sanitarno- epidemiologicznej najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub podanej na skierowaniu od pracodawcy.

Chcąc wyrobić książeczkę sanepidowską na własny użytek, należy spodziewać się wydatku nieprzekraczającego kwoty 200 złotych.

Co w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy stwierdzi nieprawidłowości?

W przypadku, gdy lekarz w trakcie badania stwierdzi u nas nieprawidłowości zdrowotne lub zdiagnozuje chorobę zawodową, otrzymamy skierowanie do przychodni leczenia chorób zawodowych albo szpitala.

Za potwierdzenie choroby zawodowej na podstawie orzeczenia lekarza medycyny pracy odpowiada natomiast Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemologiczna.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here