W trosce o Twoje dziecko. Fizjoterapia w leczeniu wad postawy

0
1659

Czy wiesz, że ponad 80% dzieci ma krzywe kręgosłupy, płaskostopie i wady kończyn dolnych? Czy wiesz, że bagatelizowanie tego problemu u osób w młodym wieku przyczynia się do poważnych powikłań w dorosłym życiu? Czy wiesz, że siedzący tryb życia dzieci musi być wspierany przez aktywność fizyczną w celu ich prawidłowego rozwoju? Na długiej liście chorób cywilizacyjnych są również wady postawy powodujące zaburzenia w budowie i pracy narządów układu ruchu człowieka. Nieodłącznym elementem profilaktyki i leczenia jest fizjoterapia.

Poważny problem jest coraz częściej poruszanym tematem wśród lekarzy, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Coraz więcej placówek medycznych, ale też klubów fitness, koncentruje się na usługach związanych z terapią ukierunkowaną na prawidłową postawę przeznaczoną dla osób młodych. Przykładem jest fizjoterapia w Poznaniu oferowana przez jeden z klubów fitness Niku.pl, który nie tylko promuje i wspiera aktywny tryb życia, lecz także podejmuje się pracy z dziećmi w celu wyeliminowania niewłaściwych nawyków prowadzących do wystąpienia wad postawy.

Szukamy przyczyny

Fizjoterapia w Poznaniu obejmuje konsultacje wad postawy, diagnozę i indywidualny plan treningowy, którego celem jest przywrócenie prawidłowej postawy u dziecka. Nieodłącznym elementem diagnozy jest poznanie rzeczywistych przyczyn problemów u młodego człowieka.

Wady postawy rozwijają się u dzieci już od najmłodszych lat. W brzuchu matki maluch przyjmuje pozycję embrionalną, a więc po przyjściu na świat jego naturalnym odruchem jest wypychanie pleców do tyłu. Z koli w momencie, kiedy uczy się chodzić, wypina do przodu brzuszek. Prawidłowy kształt kręgosłup zaczyna przyjmować około 6. roku życia, jednak ostateczny powinien przybrać około 18. roku życia. Trudnym czasem, który zaburza cały ten proces, jest okres szkolny. Dziecko rośnie szybciej, rozwój kośćca jest szybszy niż rozwój mięśni, przez co kości nie mają odpowiedniej podpory. Uczeń kilka godzin spędza w pozycji siedzącej – w szkole i w domu, przy biurku przyjmuje nieprawidłową pozycję. Nawyki wypracowane w młodym wieku są powielane w kolejnych latach, co nasila dolegliwości bólowe, ale też wpływa na przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas chodzenia i siedzenia.

Nie tylko wady kręgosłupa

Najczęściej koncentrujemy się na wadach kręgosłupa, u dzieci pojawiają się okrągłe plecy, plecy płaskie i wklęsłe i skolioza. Przez to trudno jest rodzicom dostrzec inne wady, jak te związane z klatką piersiową czy kończynami dolnymi. Fizjoterapia w Poznaniu do diagnostyki problemu podchodzi kompleksowo, weryfikując ewentualne wszystkie dolegliwości, które mają wpływ na nieprawidłową postawę dziecka. Wśród nich należy wyróżnić płaskostopie, które powoduje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i kolan.

Fizjoterapia pomaga

Wcześnie wykryta wada postawy pozwala szybko i całkowicie wyeliminować problem poprzez odpowiednie ćwiczenia i plan treningowy dostosowany do występującej wady, jak też możliwości i predyspozycji dziecka. Rodzic musi współpracować z fizjoterapeutą, pilnując, aby dziecko podczas odrabiania lekcji czy gry na komputerze przyjmowało prawidłową pozycję. Wskazany jest także ruch, dobrze sprawdzają się sporty, np. siatkówka, piłka ręczna, pływanie i kajakarstwo. Wszystko jednak zależy od stopnia rozwoju wady i narządu ruchu, którego ona dotyczy. Dlatego tak ważna jest konsultacja i współpraca z fizjoterapeutą, który dopasuje ćwiczenia i plan indywidualnie dla Twojego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here