Waginoplastyka czyli plastyka pochwy jest jeszcze dużo popularna. Dlaczego? Przede wszystkim kobiety chcą mieć z seksu więcej przyjemności. Poza tym z doświadczeń wynika, że takie zabiegi korzystnie działają na kobieca psychikę. To zalety plastyki pochwy. Ale waginoplastyka może być te wady. Plastyka pochwy (waginoplastyka) to sposób zwężający wprowadzenie do pochwy przez wycięcie zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek. Dzięki waginoplastyce kobiety, które rodziły (zwłaszcza więcej niż raz), mogą na nowo zajmować się seksem. To ważne, bo poród siłami natury i nadal jeszcze w wielu polskich szpitalach rutynowe nacinanie krocza powodują rozciągnięcie tkanek i powodują dyskomfort w ciągu współżycia. Plastyka pochwy czyli waginoplastyka przez niektórych bywa nazywana uelastycznieniem, bo polega na poprawieniu rozciągnięcia mięśni pochwy. Ze względu na to, że aż 90 procent kobiet, które rodzą naturalnie doznaje mniejszych bądź większych urazów pochwy oraz jest nacinane krocze, jest to sposób zyskujący na popularności. Dzięki waginoplastyce kobieta nawet po paru porodach ma możliwość na udany seks. Ważne jest toż, by plastykę pochwy wykonywał ginekolog, bo to on ma wiedzę oraz dobre przygotowanie do wykonywania takich zabiegów. Uwaga: plastyka pochwy nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży.
Na czym polega waginoplastyka?
Waginoplastyka jest zabiegiem wykonywanym z reguły w znieczuleniu ogólnym. Polega na usunięciu nadmiaru tkanek, które uległy rozciągnięciu wskutek wielokrotnych porodów. W pozostałych wypadkach plastyka pochwy jest ratunkiem dla kobiet z tzw. zespołem zbliznowaciałej pochwy. Wówczas plastyka pochwy polega na wycięciu czasem bardzo rozległych blizn, które inny jako skutek pęknięcia lub nieudolnego nacięcia krocza podczas porodu. Pamiętajmy też, że w zakresie sromu i ujścia do pochwy mogą się tworzyć różne zmiany, takie jak ropnie, torbiele, włókniaki czy zmiany nowotworowe. Ich leczenie wymaga często wycięcia ogromnej ilości tkanek, co może prowadzić także zwężeniem ujścia pochwy. To z kolei wiąże się z kłopotami intymnymi pacjentki, która jest ból przy stosunku czy nawet nie jest w bycie go odbyć. Zabieg plastyki pochwy oraz odpowiednia rekonstrukcja jej ujścia może przywrócić kobiecie radość wynikającą ze zbliżeń.
Czy warto poddać się zabiegowi waginoplastyki?
Jeśli pacjentka ma ku temu wskazania, niewątpliwie tak. Kobiety ze znacząco zwężonym ujściem pochwy nie są w stanie stosować tamponów, a badanie ginekologiczne za pomocą wziernika czy dopochwowej sondy USG jest dla nich źródłem bólu. Zabieg plastyki pochwy pozwala im zapomnieć o tych problemach. Nie bez znaczenia są też wynikające z zabiegu korzyści połączone z samopoczuciem psychicznym pacjentek. Te ze zbyt ciasną pochwą nie są w stanie odbywać stosunków, co kojarzy się często z dużymi kompleksami. Z drugiej strony kobiety z problemem zbyt luźnej pochwy nie odczuwają satysfakcji fizycznej oraz dodatkowo obawiają się, iż nie czuje jej też partner.
Waginoplastyka: przeciwwskazania
potwierdzona czy w najkrótszym czasie planowana ciąża
nowotwór
zaburzenia krzepnięcia krwi
zły stan zdrowia oraz informujące o tym wyniki badań
Waginoplastyka: zalety
Zdaniem specjalistów, plastyka pochwy bardzo korzystnie wpływa na doznania seksualne obojga partnerów. Ponad 70 procent kobiet, które poddały się waginoplastyce uważa, że ich pożycie seksualne stawało się po zabiegu bardziej satysfakcjonujące. Co istotne, coraz więcej pań, bo ponad 90 procent uważa, że były się w naszych oczach bardzo atrakcyjne, i ich kompleksy zdecydowanie zmalały.
Waginoplastyka: ryzyko wystąpienia komplikacji
Plastyka pochwy niesie ze sobą stosunkowo niewielkie ryzyko wystąpienia komplikacji. najczęstszymi kłopotami są:
obrzęki
ból
zasinienie skóry krocza,
krwawienie,
choroba,
zgrubienia podskórne,
przerost blizny,
zakrzepica żylna,
zaburzenia czucia w operowanej okolicy.
Po plastyce pochwy szczególnie łatwo o niechcianą infekcję. Powodem jest umiejscowienie rany blisko odbytu i flora bakteryjna pochwy. Restrykcyjne przestrzeganie higieny zazwyczaj zapobiega takim problemom.
Plastyka pochwy: badania przed zabiegiem
Ponieważ plastykę pochwy składa się w znieczuleniu ogólnym, to niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań:
grupa krwi
morfologia z rozmazem, OB.
mocz badanie pełne
koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
glikemia na czczo
elektrolity (K, Na)
jonogram, mocznik, kreatynina
antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
RTG klatki piersiowej
Waginoplastyka: przebieg zabiegu
Plastyka pochwy trwa od 40 do 90 minut, składa się ją w znieczuleniu ogólnym. Lekarz nacina tylną ścianę pochwy, usuwa nadmiar tkanek, po czym nićmi rozpuszczalnymi zszywa mięśnie i śluzówkę pochwy. Pacjentka po zabiegu pozostaje przez co najmniej 24 godziny w klinice.
Plastyka pochwy: rekonwalescencja
Pełna rekonwalescencja po plastyce pochwy trwa blisko dwa miesiące – po tym momencie można powrócić do codziennej aktywności fizycznej. Po siedmiu dniach od zabiegu ma miejsce wizyta kontrolna. Przez blisko dwa tygodnie może rozwijać się obrzęk, zasinienie krocza, ból i zwiększona temperatura ciała. W celu złagodzenia dolegliwości można stosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Należy szczególnie dbać o odpowiednią czystość krocza.