Wapnowanie gleby – do czego się przydaje w ogrodzie?

0
2308
Wapnowanie gleby – do czego się przydaje w ogrodzie?

Wapnowanie gleby służy przede wszystkim do zmiany odczynu podłoża na bardziej zasadowy. W przypadkach niektórych roślin wapnowanie nie tylko poprawia skład chemiczny gleby, lecz także stanowi konieczny warunek wzrostu. Dowiedz się, kiedy i jak sypać wapno w ogrodzie.

Po zimie gleba w ogrodzie może być nadmiernie zakwaszona (ma niski poziom pH) – wiosną utrudnia to uprawę roślin, które zarastają bujnymi chwastami lubiącymi kwasowe środowisko. Wapnowanie gleby pozwala uporać się z tym problemem, a oprócz tego poprawia:

  • przyswajanie magnezu;
  • zdolność gleby do magazynowania wody oraz mikroelementów;
  • żyzność gleby.

Warto pamiętać, że nieumiejętne stosowanie wapna może źle wpłynąć zarówno na wzrost rośliny, jak i na stan samej gleby. Aby tego uniknąć, ZIEMOVIT prezentuje krótki przegląd podstawowych informacji, dzięki którym wapnowanie gleby w ogrodzie będzie skuteczne i bezpieczne dla Twoich roślin.

Upewnij się, czy wapnowanie gleby jest niezbędne

Rozrost chwastów nie zawsze jest związany z dużym zakwaszeniem gleby (poniżej 6 pH). Zanim zdecydujesz się kupić np. wapno palone, sprawdź, czy wśród roślin w ogrodzie da się zaobserwować następujące obawy:

  • na liściach pojawiają się przebarwienia;
  • dotąd gęsto rosnące rośliny ulegają przerzedzeniu;
  • rośliny osiągają średnie lub słabe rozmiary;
  • na glebie rośnie szczaw oraz bratek.

Ostatecznym dowodem na to, że wapnowanie gleby będzie konieczne, jest sprawdzenie jego pH. Najłatwiej i najtaniej można to zrobić przy użyciu testów paskowych, które kupisz za kilka złotych. Jeśli zależy Ci na większej dokładności pomiaru, możesz wypożyczyć urządzenie elektroniczne.

Co zrobić wówczas, gdy wszystkie znaki wskazują na to, że gleba w ogrodzie nie jest zakwaszona, ale mimo to masz problem z chwastami? Pomyśl wówczas o skorzystaniu ze środka CHWASTOX TRIO® 540 SL, który szybko zwalcza bardzo dużo gatunków niechcianych roślin.

Wapnowanie gleby – czego i jak używać?

O jakich rodzajach wapna mówimy w odniesieniu do prac ogrodowych? Otóż ze względu na skład oraz działanie dzielimy wapno na:

  • wapno palone – stosowanie wyłącznie na gleby średnie lub ciężkie, nienarażone na szybką zmianę odczynu pH. Ze względu na szybkość działania nie jest zalecane do stosowania przez początkujących ogrodników. Wapno palone może podrażniać skórę, dlatego jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z niego, zabezpiecz ręce oraz oczy;
  • nawozy wapniowe węglanowe – dobrze sprawdzi się na wszystkich rodzajach gleby i nadaje się do bezpiecznego stosowania w przydomowym ogrodzie;
  • wapno dolomitowe – działa powoli, ale przez długi czas, efekt jego działania jest widoczny po 2 lub 3 latach;

Wapnowanie gleby, w zależności od wybranego środka, można przeprowadzać 3 razy do roku: jesienią, wczesną zimą i wiosną. W każdej z sytuacji warto pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie rozsypywać wapna w trakcie deszczu lub tuż po nim – środek nie wniknie wówczas w ziemię, lecz rozpuści się na jej powierzchni. Wrogiem wapnowania jest również wiatr, który po prostu rozwiewa granulki wapna.

Na koniec trzeba wspomnieć o tym, jakie rośliny szczególnie lubią glebę zasadową. Spośród nich warto wspomnieć przede wszystkim o:

  • bukszpanie wiecznozielonym,
  • dereni białej,
  • jaśminowcu wonnym,
  • jabłoni.

Szukasz więcej informacji dotyczących uprawy roślin na glebach o różnych odczynie? Wejdź na poradnik ZIEMOVIT i poznaj inne porady, dzięki którym Twój ogród stanie się piękny na wiosnę.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here