Wiedzy medycznej nigdy nie za dużo

0
1340

Pewna wiedza na tematy medyczne może przydać się każdemu. Warto więc ją zdobywać choćby po to, by zrozumieć niektóre procesy zachodzące w organizmie i skuteczniej wspierać swoje zdrowie.

Masz niską hemoglobinę?
Jeżeli masz takie objawy, jak bladość, chroniczne zmęczenie, osłabiona koncentracja, zawroty głowy, tachykardia, omdlenia, osłabione libido idź na badanie krwi, które wykaże, czy masz niską hemoglobinę. Jej przyczyną może być przewlekłe krwawienie, niedobór żelaza, witaminy B 12, kwasu foliowego, ale też niektóre leki i choroby. Konsultacja z lekarzem jest więc w takim wypadku konieczna.

Dokucza Ci ból pod lewym żebrem?
Takiego bólu nie należy lekceważyć, ponieważ może on być związany z wieloma chorobami, np. z chorobą trzustki, śledziony, jelit, żołądka, dwunastnicy, chorobą refluksową, wrzodową, urazem żeber, półpaścem, cukrzycą, mocznicą, toczniem, neuralgią, zapaleniem opłucnej, niedoborem witaminy B, a nawet kłopotami z kręgosłupem.
Wprawdzie nie zawsze ból w tym miejscu zwiastuje poważną chorobę, jednak nie warto ryzykować, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Nie wiesz co oznacza kolor kału?
Każdy wie, że prawidłowy kolor kału to brązowy. Zmiana jego koloru może, choć nie musi, wskazywać na chorobę. Często zmienia się barwa kału pod wpływem spożytego pokarmu (np. buraków). Jeżeli jednak wykluczymy ten wariant, a kolor utrzymuje się dłużej, trzeba poradzić się lekarza. Jasny kolor stolca może oznaczać żółtaczkę, żółty czy zielony – choroby trzustki, jelit, celiakię, zaś czarny może być związany z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

www.gadzinowski.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here