Wpływ palenia tytoniu na depresję

0
1641
Depresja



Wyniki badań epidemiologicznych wykazują, że stoi wyraźny związek między uzależnieniem od nikotyny i postępem tzw. dużej depresji (major depressive disorder – MDD). U kobiet palących tytoń ryzyko tego schorzenia znacznie narasta; u osób walczących z depresją częściej dochodzi do uzależnienia się od palenia papierosów. Tacy chorzy są bardziej zagrożeni wystąpieniem myśli lub tendencji samobójczych a częściej przygląda się u nich nawroty uzależnienia od nikotyny. Obecnie uznaje się, że współwystępowanie MDD i nikotynizmu można tłumaczyć hipotezą wspólnej podatności, wedle której nacisk na wzrost tych dwóch osób patologicznych wywierają podobne elementy genetyczne, behawioralne lub środowiskowe.

Depresja?

Zwolennicy koncepcji, że palenie nikotyny może zwiększać ryzyko nastąpienia depresji, wiążą proces tego wydarzenia z wpływem nikotyny na regulację neuroprzekaźników, w obecnym dopaminy.

W cytowanych badaniach epidemiologicznych – australijskim i norweskim- zbadano relację między uzależnieniem od nikotyny, a ryzykiem nastąpienia depresji. Analizowania prowadzono przez 10 lat (doświadczenie australijskie) oraz 11 lat (doświadczenie norweskie). Palenie tytoniu oznaczało tu wypalanie często więcej niż jednego czy dwóch papierosów dziennie przez czas ostatnich 6 miesięcy. Przeprowadzano też wywiad kliniczny w charakterze wykrycia osób, które pragnęły na depresję wcześniej i ustalenia wieku nastąpienia choroby. Obserwowano też czy palenie nikotyny miało znaczenie przed zdiagnozowaniem depresji. Tworzą się więcej na drugie analizowania, jakie ich daniem myślą na ostatnie, że depresja i pieczenie współistnieją jako zjawisko o łącznym podłożu, na przykład genetycznym. Skuteczność bupropionu, stosowanego również w działaniu depresji, jak w uzależnieniu od nikotyny, może wskazywać na liczne wynikanie tych dwóch licz na pokładzie neurochemicznym. Bupropion jest atypowym środkiem przeciwdepresyjnym, który zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny, oraz blokuje częściowo receptory nikotynowe (nazwy handlowe np. Wellbutrin, Zyban).

Palenie tytoniu – element ryzyka (nie tylko) depresji

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała palenie tytoniu za chorobę wywołaną przez uzależnienie od nikotyny. To zaburzenie długotrwałe, które identyfikuje się nawrotowością. Palenie tytoniu należy do normalnych i najpopularniejszych znanych elementów ryzyka wielu chorób. Zaprzestanie palenia stanowi pewien spośród najistotniejszych warunków wpływających na efektywność leczenia szeregu zaburzeń (w niniejszym dolegliwości niedokrwiennej serca, choroby Buergera, długotrwałej obturacyjnej choroby płuc).

Ujawnia się, że chorzy z dolegliwościami psychicznymi bardzo często sięgają po tytoń niż osoby z społeczności ogólnej. Wyniki niektórych badań pokazują, że palenie nie jest obojętne dla zdrowia psychicznego – potrafi nie tylko zwiększać chorobę psychiczną, ale mieć sam z elementów stanowiących o jej wzrostu. Badacze przyciągają uwagę, że tytoń podnosi ryzyko zaburzeń nastroju. Uznaje się, że palenie tytoniu zwiększa zagrożenie wzrostu depresji (często poprzedza tę dolegliwość).

Jak uzależnienie od tytoniu wpływa na depresję?

DepresjaRelacje między uzależnieniem od tytoniu a zapadalnością na schorzenia psychiczne powinny wpływać na sposób przebiegania i pomagania depresji. Należy być na baczności, że do objawów odstawienia nikotyny należą m.in. drażliwość, zaburzenie łaknienia, kłopoty ze letargiem i ograniczenie nastroju, które czasem potrafią stosować forma epizodu depresyjnego. Wyniki badań klinicznych wykazują, że szczególnie duże ryzyko epizodu depresyjnego w czasie odstawiania nikotyny jest u chorych z długą depresją. Wykazuje się, że osoby palące tytoń są bardzo narażone na wzrost dużej depresji i że niebezpieczeństwo to wzrasta wraz z siłą palenia, tj. liczbą papierosów wypalanych dziennie.

Uzależnienie od nikotyny w rozwoju i leczeniu dużej depresji

Nie można zapominać, że cała depresja to niepokojąca i wielka choroba psychiczna, która chce interwencji i właściwego działania, w obecnym działania farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Jej objawy negatywnie wpływają na działanie pacjentów w nowych obszarach (m.in. w rejonie społecznym, psychicznym, poznawczym). W wielu wypadkach duża depresja współistnieje z pozostałymi zaburzeniami, których rozwój palenie tytoniu może i komplikować. Sugeruje się, by pacjentów uzależnionych od nikotyny traktować tak, jak osoby z części ryzyka wzrostu dużej depresji. W takich przykładach nie powinno się lekceważyć żadnego znacznego obniżenia nastroju – należy rozważyć potrzebę przeprowadzenia postępowania diagnostycznego w kierunku epizodu depresyjnego.

Palenie tytoniu – problem zdrowia publicznego

Należy pamiętać, że bardzo zgubny pomysł na zdrowie wpływa nie tylko długie palenie tytoniu, lecz jednocześnie bierne. Palenie papierosów o małej zawartości nikotyny i substancji smolistych nie redukuje zagrożeń, jakie kojarzą się właśnie z tym uzależnieniem. Złe jest również palenie papierosów, cygar, fajki, kiedy również fajki wodnej czy żucie tytoniu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here