Wpływ stresu na nasz organizm Krótkotrwały stres pozwala na lepsze przystosowanie się organizmu do zmieniających się czynników zewnętrznych. Jednak w powszechnym odbiorze uważany jest za zjawisko szkodliwe. W długotrwałej perspektywie przetrwałe uczucie spięcia i braku bezpieczeństwa negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim prowadzi do spadku odporności oraz zaostrzeń chorób autoimmunologicznych, a także zaburzeń snu, łaknienia, pamięci i koncentracji. Dodatkowo odczuwanie stresu wpływa na pojawienie się wielu dolegliwości somatycznych, takich jak ból kręgosłupa [1].
Jak zniwelować bóle kręgosłupa wywołane stresem
Działanie mające na celu zmniejszenie bólu pleców powinny być wielokierunkowe. Zyska na tym nie tylko Twój kręgosłup, ale także całe ciało.
Aktywność fizyczna. Żelazna podstawa, jeśli chodzi o wzmocnienie kręgosłupa i rozciągnięcie obolałych, spiętych mięśni. Świetnie sprawdzi się joga. Ten rodzaj ćwiczeń uczy nasze ciało prawidłowych postaw i sposobu poruszania się oraz zwiększa świadomość ciała. Co więcej, niweluje stres, poprawia tor oddechowy, co przekłada się na efektywniejszą pracę umysłu, a także wzmocnienie i regulację pracy całego organizmu [2].
Dużą rolę w procesie relaksacji i redukowania stresu odgrywa masaż. Jego działanie polega na oddziaływaniu na skórę, tkankę mięśniową, stawy i aparat więzadłowy. Ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejszając opór krwi w tętnicach, przez co poprawia pracę serca. Pozytywnie oddziałuje na proces oddychania, dzięki czemu cały organizm jest lepiej natleniony.
Jedną ze skutecznych możliwości niwelowania objawów bólowych pleców, jest stosowanie rozgrzewającego kremu DIP HOT. Zawiera on w swoim składzie salicylan metylu, olejek terpentynowy i eukaliptusowy, dzięki czemu poprawia krążenie i zapewnia rozgrzanie obolałego obszaru, dając uczucie ulgi oraz rozluźnienia. Działa zarówno na zmiany mięśniowo- stawowe, jak i na długotrwałe bóle kręgosłupa.
Warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty. Jednym z aktualnie powszechnych zabiegów jest kinesiotaping, czyli plastrowanie. Naklejone na skórę taśmy powodują zwiększenie przestrzeni, w której przepływa płyn zewnątrzkomórkowy. Warunkuje to lepsze krążenie krwi, chłonki, poprawę odżywienia komórek mięśniowych i usprawnienie usuwania z nich zbędnych produktów przemiany materii. Szybko i skutecznie niweluje napięcie mięśniowe, łagodzi ból i poprawia równowagę psychofizyczną [3].
Kiedy rozważyć wizytę u specjalisty?
Jeżeli czujesz, że ból pleców nie ma charakteru napięciowego, jego odczuwanie utrudnia Ci funkcjonowanie, towarzyszą mu objawy ogólne: rozbicie, gorączka, chudnięcie, dokucza Ci sztywność poranna stawów lub występują inne niepokojące Cię objawy – udaj się do lekarza rodzinnego, który wykona podstawowe badania krwi. Na podstawie zgłaszanych przez Ciebie dolegliwości będzie mógł zdecydować, do jakiego specjalisty (fizykoterapeuta, ortopeda, reumatolog) należy Cię skierować.
Jeżeli stres jest wywołany silnymi przeżyciami, które wywołały emocjonalną traumę, warto rozważyć konsultację u psychiatry. Aktualnie na wizytę można udać się bez skierowania. Lekarz psychiatra po rozmowie zdecyduje czy dolegliwości somatyczne pod postacią bólu kręgosłupa nie stanowią jednej z masek depresji. Nowoczesne stosowane leki w psychiatrii nie wywołują poważnych skutków ubocznych i są dobrze tolerowane przez pacjentów.
Bibliografia:
[1] – Heszen, Sęk; Psychologia zdrowia, Warszawa, PWN, 2007
[2] – Grabara M., Szopa J., Wpływ hatha-jogi na stan zdrowia ćwiczących, 5th International Conference Movement and Heath, 2006
[3] – Ćwirlej A., Ćwirlej A., Maciejczak A., Efekty masażu leczniczego w terapii bólów kręgosłupa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2007, 3, 253–257