Stwierdzenie, że sport to zdrowie ma w sobie wiele prawdy. Jego uprawianie, powoduje wydzielanie się endorfin odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Jeśli do tego dołożymy jeszcze uzyskiwane na różnych zawodach osiągnięcia, wtedy możemy mówić o pełnej satysfakcji. Droga wybitnego sportowca nie jest jednak łatwa i należy liczyć się z tym, że będą pojawiać się przeszkody z którymi trzeba będzie sobie poradzić. W gorszych momentach kariery, może pojawić się zwątpienie, czy aby na pewno wybrana droga, jest tą właściwą? W takich chwilach niezbędne jest mentalne wsparcie, które najlepiej jest uzyskać od profesjonalnego i wykwalifikowanego psychologa sportowego. Ponadto, jak wiadomo mentalne wsparcie ma kluczowe znaczenie w osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych i to głównie w tym obszarze pomaga psycholog sportowy.
Czym jest psychologia sportu?
Jest to zakres psychologii poszerzonej o zjawiska występujące w dziedzinie sportu. I o ile uznaje się, że psycholog stara się w swojej pracy wpłynąć na bardziej pozytywne myślenie czy po prostu pomóc wyjść z dołka, tak psycholog sportowy ma na celu wzmocnić psychikę sportowca, zmobilizować do działania jak również pomóc w walce ze stresem. Tak jak w życiu codziennym, tak i w sporcie zdarzają się sytuacje stresowe, które są związane nie tylko z samym faktem, że np. zbliżają się zawody, ale również w dużej mierze dotyczą relacji między konkurującymi ze sobą sportowcami. Wsparcie psychologa sportowego ma pomóc w skupieniu się zawodnikowi na wytyczonym celu, a nie na otoczeniu, które może go rozpraszać. Odpowiednia motywacja, chwalenie postępów oraz zachęcanie do samorozwoju są kluczowym podejściem w każdej dziedzinie psychologii.
Dla kogo psycholog sportowy?
Najważniejszym aspektem w sporcie jest uzmysłowienie sobie, czy dokonany wybór jest tym właściwym i czy będziemy w stanie poświęcić się dla niego w znacznej mierze. Kariera sportowca to długie lata treningów, wyrzeczeń, ale także satysfakcji i poczucia spełnienia. Można uznać, że wsparcie psychologa sportowego jest potrzebne już od początku, wstępowania na ścieżkę związaną ze sportem. Stanie się on bowiem osobą mocno zaangażowaną w rozwijającą się karierę. Jego mentalne wsparcie oraz umiejętność skupienia się na wybranych aspektach zawodnika np. lepsza koncentracja czy zwiększenie motywacji, będzie tym co w początkach kariery doda nowemu sportowcowi „skrzydeł”, a w dalszych latach pozwoli na pełne zaangażowanie bez niepotrzebnego stresu.
Wybór psychologa sportowego powinien być dobrze przemyślany a osoba, która ma się stać mentalnym doradcą, powinna być godna zaufania, z doświadczeniem a przede wszystkim musi stosować pochwały – w szczególności wobec młodych zawodników. Krytyka ze strony mentora może być jedynie konstruktywna, czyli pomagająca zrozumieć słabsze strony i wspomagać w ich rozwoju. Co raz więcej placówek, jak chociażby Harmonia – poradnia zdrowia psychicznego, oferuje konsultacje z psychologami sportowymi, dostosowując tym samym zakres swoich usług do co raz to większej grupy odbiorców, również tych zaangażowanych sportowo. Silna psychika bowiem jest kluczowa, aby móc w sposób bezstresowy rywalizować z innymi i jednocześnie nie szkodzić swojemu zdrowiu mentalnemu.