Inżynieria genetyczna przeszła przez ostatnie kilkanaście lat fazę ogromnego rozwoju. Owoce pracy nad zgłębieniem jej tajników przyniosły człowiekowi możliwość modyfikowania genotypu organizmów żywych. W ten sposób powstało tzw. GMO.
UŻYCIE GMO NA ŚWIECIE
GMO (ang.: genetically modified organism, pol.: organizm genetycznie modyfikowany) to zjawisko występujące najczęściej w rolnictwie i hodowli zwierząt. Polega na modyfikacji genotypu organizmu tak, by wykształcić w nim szczególnie pożądane cechy. W przypadku roślin są to przede wszystkim wielkość, zapach, kolor, odporność na suszę czy wahania temperaturowe. Jeśli chodzi o zwierzęta, w tym aspekcie GMO sprowadza się przede wszystkim do karmienia ich paszami stworzonymi z genetycznie modyfikowanych roślin. Praktykuje się również modyfikacje genotypu zwierząt w trakcie zapłodnienia in vitro.
GDZIE ZNAJDZIEMY GMO?
Z racji tego, że praktyczne zastosowanie inżynierii genetycznej jest bardzo szerokie, ale w jakich produktach żywnościowych można trafić na GMO?. Wystarczy podać kilka przykładów:
– warzywa,
– owoce,
– nabiał,
– mięso,
– produkty zbożowe.
FAKTY O GMO
Warto jednak uspokoić nieco atmosferę powszechnej nieufności do żywności GMO. Modyfikowanie ich genotypu nie jest równe z faszerowaniem ich antybiotykami czy konserwantami, gdyż wszystkie zmiany zachodzą na skutek bezpośredniego działania człowieka w genotypie.
GMO pozwala ponadto na przystosowanie roślin do warunków hodowlanych w innych stronach świata, co pozwala na upowszechnienie kultury rolnej w regionach o niesprzyjającym klimacie. Ponadto istotnie pozwala na polepszanie określanych walorów danego organizmu. Nie jest jednak szkodliwe dla człowieka, a przynajmniej nie tak bardzo jak znane wszystkim antybiotyki i konserwanty.
*badanie dopplera
*badania hormonalne mężczyzn