Wszystko o rwie kulszowej

0
1261

Rwa kulszowa jest schorzeniem medycznym charakteryzującym się bólem schodzącym w dół od dolnej części pleców. Ten ból może zejść z tyłu, na zewnątrz lub z przodu nogi. Początek jest często nagły po takich czynnościach, jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, chociaż może również wystąpić stopniowe zachodzenie. Zazwyczaj objawy występują tylko po jednej stronie ciała. Pewne przyczyny mogą jednak powodować ból po obu stronach. Ból w dole pleców pojawia się czasami, ale nie zawsze. W różnych częściach dotkniętej kończyny i nogi może wystąpić osłabienie lub drętwienie.
Około 90% czasu rwy kulszowej jest spowodowane przez przepuklinę tarczy kręgosłupa naciskając na jeden z korzeni nerwu lędźwiowego lub sakralnego. Inne problemy, które mogą skutkować rwą kulszową, obejmują kręgozmyk, zwężenie kręgosłupa, zespół gruźlicy, guzy miednicy i ucisk głowy dziecka podczas ciąży. Test prostoliniowy jest często pomocny w diagnozowaniu. Test jest pozytywny, jeśli w sytuacji gdy nogę podnosi się, gdy osoba leży na plecach, ból pojawia się poniżej kolana. W większości przypadków obrazowanie medyczne nie jest potrzebne. Wyjątkiem od tego są zaburzenia czynności jelit lub pęcherza, znaczna utrata czucia lub osłabienie, objawy są długotrwałe lub istnieje obawa guza lub infekcji. Podobnie objawy mogą występować w przypadku choroby biodra i wczesnego półpaśca, zanim pojawi się wysypka.
Leczenie początkowo polega zwykle na przyjmowaniu leków przeciwbólowych. Często wszystko, czego potrzeba, to czas: u około 90% osób problem ustępuje w mniej niż sześć tygodni. Jeśli ból jest ciężki i trwa dłużej niż sześć tygodni może się okazać, że jedynym wyjściem jest poddanie się operacji. Podczas gdy zabieg chirurgiczny często przyspiesza leczenie bólu, długoterminowe korzyści są niejasne. Operacja może być wymagana w przypadku powikłań, takich jak problemy z jelitami lub pęcherzem. Wiele terapii, w tym sterydy, gabapentyna, akupunktura, ciepło lub lód oraz manipulacja kręgosłupem, mają słabe dowody na ich stosowanie.

www.zdrowie.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here