Wypoczywamy w ogrodzie

0
3455
Wypoczywamy w ogrodzie

Coraz szybsze tępo życia, pęd za pracą i płacą, wysokie wymagania względem siebie i brak czasu na wszystko może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć chociaż chwilę czasu na wypoczynek. Jeżeli uda się nam powiązać wypoczynek i relaks z przebywaniem na świeżym powietrzu być może zdołamy powstrzymać stres i zaznać chwili wytchnienia, która nie tylko pozwoli nam wypocząć, ale także będzie zbawienna dla naszego zdrowia.

Spędzać czas w ogrodzie możemy w różnorodny sposób – spotkania w gronie najbliższych, grillowanie, zabawa z dziećmi, leżakowanie, czytanie, drzemka. Zależnie od tego jakie mamy wymagania względem naszego ogrodu, tak powinniśmy wyposażyć to miejsce. Na rynku mam dostępną szeroką ofertę mebli i dodatków do ogrodu. Jak na przykład tutaj : https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe  Jest to bardzo zróżnicowana grupa produktów, która zadowoli nawet najbardziej wyszukane gusta odbiorców. Wygodna kanapa z poduchami, komplet mebli ogrodowych, huśtawka, domek dla dzieci, fotel ogrodowy czy dodatki takie jak donice pozwolą nam podkreślić charakter ogrodu i wyrazić swój styl.

Jednak nie tylko meble i dodatki pozwalają nam budować styl ogrodu. Najważniejszą osią ogrodowej kompozycji są roślin. To one wpływają na poprawę nastroju, zbliżają nas do natury, pozwalają podziwiać swoje wdzięki. Dzięki troskliwej pielęgnacji ogrodu możemy uzyskać miejsce atrakcyjne, ale również przytulne. W zależności od naszych oczekiwań możemy wprowadzać do ogrodu rośliny kwitnące – które stworzą element dekoracyjny, rośliny pachnące – których zapach będzie przyciągał owady lub rośliny użytkowe – jak warzywa, drzewa owocowe, dzięki którym będzie nie tylko ładnie, ale również smacznie.

Ładne widoki pozwolą nam ukoić nerwy i zrelaksować się. Elementem ogrodu, który również wpływa łagodząco i relaksujące jest trawnik. Bosy spacer po wypielęgnowanym, delikatnym trawniku z pewnością sprawi przyjemność. Namiastka zielonej łąki lub po prostu łąka kwietna da nam możliwość relaksowania się na pikniku lub wylegiwania na słońcu. Nawierzchnie przyjemne w odbiorze, wprowadzające przyjazny klimat do ogrodu to także inne materiały, jednak najbardziej cenione są naturalne tworzywa – jak drewno, żwir lub nawierzchnie o ciepłej barwie –cegła.  Nawierzchnie utwardzone pozwolą nam na pewne i stabilne ustawnie mebli ogrodowych. Drewniany taras z narożnikiem, ceglany placyk z wygodnym fotelem – każde z tych miejsc będzie nas zachęcać do wypoczynku. Aby stworzyć wygodne i komfortowe miejsce do spędzania wolnego czasu, musimy dostosować małą architekturę, do funkcji, jakie ma spełniać.

Tworzymy zakątek do wypoczynku w ogrodzie

Po za solidnymi, funkcjonalnymi meblami, ważne w aranżacji miejsca do wypoczynku jest również sama jego lokalizacja i inne warunki przyrodnicze. Kreując miejsce do rekreacji powinniśmy zadbać aby:

  • był to teren rano- słoneczny, po południu – zacieniony, najlepiej zlokalizowany od wschodu lub północy. Dzięki temu poranna kawę wypijemy w przyjemnym słońcu, ale po południu będziemy już wypoczywać w cieniu.
  • staramy się wydzielić strefę prywatną, a nawet trochę intymną. W tym celu możemy zastosować pergole, kratki na pnącza, ekrany roślinne, panele drewniane i wiele innych … mamy możliwość wykorzystania drobnego żywopłotu, lub wyższych nasadzeń roślinnych. Wszystko po to aby osłonić się od ciekawskich oczu sąsiadów lub przechodniów. Rośliny maja również zdolność oczyszczania powietrza i tłumienia hałasu, dlatego warto lokalizować je w pobliżu strefy wypoczynku. Dodatkowo zastosowanie pachnących roślin, będzie potęgowało przyjemne doznania i uprzyjemniało wypoczynek.
  • Za pomocą takich osłon możemy wydzielić w ogrodzie wnętrza ogrodowe, tak aby wygospodarować dla siebie cichy kącik na relaks, miejsce do spotkań ze znajomymi czy plac zabaw dla dzieci. Przesłony mogą także służyć do maskowania nieprzyjemnych widoków, które mogą psuć nam przyjemność z przebywania w ogrodzie. Nieładny śmietnik czy kompostownik nie stanowią już problemu.
  • W zakątku do wypoczynku warto jest zaplanować wodę, Jej delikatny szum będzie działał kojąco na nasze nerwy, dlatego chętnie wykorzystamy tu fontanny czy szemrzące strumyki. Aby uprzyjemnić sobie wypoczynek także w chłodniejsze dni, proponujemy wyposażyć się w biokominek, który łagodnie ogrzeje otoczenie, a przyjemny widok delikatnego, naturalnego ognia będzie uprzyjemniał nam wypoczynek. Z pewnością biokominek będzie unikatową dekoracja Państwa ogrodu i zostanie zauważony przez każdego, kto będzie gościł w Państwa ogrodzie.
  • Osoby planujące częste spotkania ze znajomymi z pewnością z chęcią wykorzystają w swoim ogrodzie pomysł na grilla lub miejsce na ognisko. Zawsze będzie to okazja do spotkań w miłym gronie i towarzystwie smacznego posiłku.

Najważniejsze jest, aby urządzając strefę relaksu, ale również cały ogród posłuchać potrzeb domowników. Tylko wtedy ogród będzie odpowiedzią na nasze potrzeby. Aby stworzyć miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, warto przedyskutować z nimi w jaki sposób oni wyobrażają sobie wypoczynek w ogrodzie, tak więc aranżujcie, komponujcie, bawcie się!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here