Z wizytą w Dolinie Mnikowskiej

0
1246

Ta dolinka, mimo niewielkich rozmiarów, ma wiele uroku. Kto w czasie wycieczki po terenie Garbu Tenczyńskiego trafi do Doliny Mnikowskiej, ten będzie mógł się nacieszyć i pięknymi widokami, i wspaniałymi trasami. To jedno z najciekawszych miejsc, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Co można tu zobaczyć?
Dolina Mnikowska to kraina lasów oraz skalnych urwisk, które swą wysokością mogą wprawić w zachwyt każdego. Turystów przyciągają tu zarówno piękne widoki, jak i tak oryginalne ciekawostki, jak skalna kapliczka. W centralnej części dolinki czeka na nas piękna skała, a na niej malowidło przedstawiające Matkę Boską. Autorem obrazu jest Walery Eljasz Radzikowski, jeden z pionierów turystyki tatrzańskiej. To on jest autorem obrazu, który miał powstać w 1863 roku, a więc w czasie, kiedy Dolina Mnikowska stała się schronieniem dla wielu powstańców styczniowych.
Dolina Mnikowska jest też ciekawym kierunkiem wycieczki dla tych, których interesuje geologia oraz zjawiska krasowe. Jura jest przecież krainą znaną z licznych jaskiń i schronisk skalnych, zatem i takich atrakcji na terenie dolinki nie brakuje. Jedną z najważniejszych jaskiń jest tu Jaskinia nad Matką Boską, która – być może – była przed tysiącami lat zamieszkiwana przez człowieka.
Jura Krakowsko-Częstochowska i jej dolinki to idealny kierunek wycieczki dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Tu moc atrakcji czeka i na pasjonatów historii, i na tych, którzy chcą odkrywać naturalne piękno tej krainy. W takich miejscach, jak Dolina Mnikowska, każdy miło spędzi czas na łonie natury, ciesząc się niezwykłym otoczeniem.

www.pomaranczowe.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here