Wraz z nadejściem chłodniejszych dni dochodzi do coraz częstszych zakażeń układu moczowego. Widać to na wszystkich forach internetowych i portalach, gdzie co chwilę pojawiają się pytania dotyczące układu moczowego. Jak wyleczyć układ moczowy? Domowe sposoby na ból przy oddawaniu moczu? Czy antybiotyki są niezbędne przy zakażeniu układu moczowego? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie.
Zakażenie układu moczowego, czyli jak łatwo się zarazić
Niestety problemy z układem moczowym dopadły również mnie. Szacuje się, że aż 1 na 3 kobiety będzie przez to przechodzić przynajmniej raz w życiu. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać, że doszło do zakażenia. Najczęściej dowiadujemy się o tym po wykonaniu podstawowego badania moczu. Tak też było kiedyś w moim przypadku, gdy byłam w ciąży. Choroba przebiegała bezobjawowo, tylko wyniki analizy moczu wskazywały na nieprawidłowości. Udało się ją wyleczyć dzięki przyjmowaniu tabletek dostępnych bez recepty. Wtedy obyło się bez antybiotyku. Tym razem jest zupełnie inaczej.
Ból w dole brzucha promieniujący do okolic krzyża, zmieniona barwa moczu i problemy z oddawaniem moczu to główne objawy zakażenia, które nie miną same, lecz muszą być poddane leczeniu. Dokładnie takie objawy występowały w moim przypadku, ale z leczeniem musiałam zwlekać ze względu na brak czasu. Wybrałam się do lekarza, gdy już bardzo bolało, przez co nie obyło się bez antybiotykoterapii. Tyle o moim przypadku. Przejdźmy do dokładnego omówienia choroby i skutecznych metod leczenia.
Co to jest zakażenie układu moczowego?
Do zakażenia układu moczowego dochodzi w momencie powstania drobnoustrojów (najczęściej bakterii) w drogach moczowych. Najczęściej przenoszą się one z okolicy odbytu. Czasami dochodzi do wnikania drobnoustrojów i ich namnażania się w drogach moczowych, co wywołuje stan zapalny, zwany zakażeniem układu moczowego (ZUM).
Zakażenie dróg moczowych może występować w dwóch postaciach: infekcja dolnych dróg moczowych (tzw. zapaleniem pęcherza moczowego – cystitis), infekcja górnych dróg moczowych (tzw. odmiedniczkowe zapalenie nerek – pyelonephritis). Dzisiaj zajmę się głównie tą pierwszą chorobą, która nas najczęściej spotyka.
Infekcja dolnych dróg moczowych
Infekcję dolnych dróg moczowych można dość łatwo zdiagnozować. Najczęstsze symptomy to częstsze oddawanie moczu, potrzeba oddawania moczu w nocy, zmieniony zapach moczu i kolor (np. krwisty), bóle podbrzusza. Jeżeli do tych objawów dojdzie ból w okolicy lędźwi, dreszcze, nudności, wymioty i wzrost temperatury, to należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza!
Kto znajduje się w grupie ryzyka?
Infekcje układu moczowego dotykają najczęściej kobiety. Jest to spowodowane specyficzną budową żeńskiego układu moczowego. Choroba może dotknąć również dzieci. Jeżeli dotyczy niemowląt, to równie często występuje u dziewczynek, jak i u chłopców. W tym przypadku jest to spowodowane niedorozwojem układu moczowego.
Do powstania infekcji może przyczynić się nasz styl życia. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, brak dbałości o higienę oraz częste uczęszczanie na basen, to główne powody. Na basenie najczęściej zarażamy się bakterią E. Coli. Cukrzyca, otyłość, uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz przewlekłe stosowani cewników też przyczyniają się do częstszych infekcji.
Infekcje układu moczowego i inne choroby ginekologiczne
Zakażenie układu moczowego często występuje wspólnie z innymi zakażeniami ginekologicznymi, przez co możemy stwierdzić, że do infekcji przyczynia się również aktywność seksualna, w szczególności z nowym partnerem lub używanie prezerwatyw ze spermicydami.
W grupie kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy występuje aż 75% przypadków z infekcją układu moczowego.
W grupie kobiet z grzybicą pochwy wywołaną przez drożdżaki Candida występuje aż 43% przypadków z infekcją układu moczowego.
W grupie kobiet z rzęsistkiem pochwy występuje 13% przypadków z infekcją układu moczowego.
Patrząc na powyższe dane, powinniśmy uświadomić sobie, że w przypadku zdiagnozowania zakażenia układu moczowego warto poddać się dodatkowemu badaniu u ginekologa. Samą infekcję moczu diagnozujemy najczęściej już u lekarza pierwszego kontaktu.
Jak leczyć infekcje dróg moczowych?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza rodzinnego z gotowym wynikiem diagnozy moczu lub w celu uzyskania skierowania na badanie w ramach NFZ. W takim badaniu sprawdza się obecność tzw. azotynów, leukocytów oraz bakterii. Jeżeli wyniki będą świadczyć o zakażeniu, to można wykonać również posiew, czyli test wrażliwości na konkretny antybiotyk. W ten sposób umożliwiamy dobranie odpowiedniego leku dla danego rodzaju bakterii. Niestety nie zawsze możemy oczekiwać na wynik posiewu. W niektórych przypadkach niezbędne jest podjęcie szybkiego leczenia, czyli natychmiastowe przyjęcie antybiotyku o szerokim spektrum działania.
Leczenie domowe powinno polegać na przyjmowaniu dużej ilości płynów, soku z żurawiny lub jedzeniu suszonej żurawiny. Dodatkowo można pić mocny napar z pokrzywy o działaniu oczyszczającym drogi moczowe.
W większości dobrze wyleczonych przypadków nie dochodzi do szybkiego nawrotu choroby. Można sprawdzić, czy dana kuracja przebiegła poprawnie wykonując badanie moczu po 14 dniach od zakończenia leczenia. Jeżeli jednak okaże się, że infekcja szybko wróciła (pojawia się przynajmniej 2-3 razy w ciągu roku), to mówimy o nawracającym zapaleniu układu moczowego.