Mylnie ignorowany przez wiele osób i traktowany, jako niezbyt poważne zaburzenie, zakupoholizm jest znaczącym uzależnieniem w obecnych czasach. W przeciwieństwie do narkomanii czy alkoholizmu, zakupoholizm jest bardziej akceptowalną przez społeczeństwo formą uzależnienia, którą wielu uznaje, jako zabawny nawyk dotyczący głównie kobiet. Środki masowego przekazu podtrzymują ten charakter działań i pokazując go w zabawny sposób dają znać, że nie ma powodów do obaw. Czy aby na pewno? Jak rozpoznać zakupoholizm i kto może nam pomóc?
Jak rozpoznać zakupoholika?
Rosnący konsumpcjonizm, krzykliwe kampanie marketingowe sprawiają w nas nieustanną potrzebę zakupów nowych produktów, lepszych od poprzednich. Nieplanowane zakupy pod wpływem atrakcyjnej oferty, rabatów czy pięknej wystawy nie oznaczają, że jest to nałóg. Jak odróżnić zakupoholika od osoby, która nie jest uzależniona? Jest kilka symptomów, które pomogą uznać kogoś za zakupoholika; dla takiej osoby kupiony produkt nie ma wartości, zakupoholik przywiązany jest do procesu zakupu, a nie przedmiotu, którego być może nawet nie otworzy lub nie przymierzy. Stresujące sytuacje czy podniesienie własnej wartości również mogą inicjować proces zakupu dla osoby, która nie panuje nad nałogiem i kompulsywnie robi zakupy, próbując w ten sposób dostarczyć sobie energetycznego kopa. Masz podejrzenia, że osoba, którą znasz, większość czasu spędza w sklepach internetowych lub często udaje się do galerii handlowych? Zainteresuj się tym, ponieważ może być to pierwszy niepokojący symptom. Wszelkie próby ukrycia zakupów lub stanu konta bankowego to także cechy zakupoholizmu. Konieczność częstszych zakupów, które są zbędne, mogą wprawić w gorszy nastrój, który z kolei popycha do ponownych kompulsywnych zakupów, mających poprawić humor. Ten schemat prowadzi do błędnego koła, a uzależniona osoba koniecznie powinna udać się po pomoc w rozwiązaniu problemu.
Jak pomóc osobie uzależnionej?
Niezależnie od nałogu, pomoc bliskich osób jest nieoceniona podczas procesu leczenia. Niekontrolowany zakupoholizm, który przybiera na sile powinien być leczony podczas specjalnych terapii uzależnień behawioralnych lub u specjalistów, którzy z pewnością znajdą odpowiedni program leczenia dopasowany pod indywidualne przypadki. Nie rzadko zdarzają się sytuacje, gdy osoba odmawia pomocy, warto w takich okolicznościach zaproponować konsultację online, by skorzystać z usług psychologa przez internet.
Takie rozwiązania mogą okazać się komfortowe szczególnie, gdy uzależniona osoba bezpieczniej czuje się we własnym domu, a zarówno rezerwacja, jak i same konsultacje odbywają się online. Takie rozwiązania stosuje np. serwis Avigon, gdzie dostępnych jest wielu terapeutów, którzy wesprą w walce z zakupoholizmem i zaburzeniami związanymi z tym problemem.
Nie bagatelizuj problemu, jeśli uważasz że dotyczy ciebie lub osoby z twojego otoczenia. Pamiętaj, że zakupoholizm, mimo dowcipnych sytuacji w filmach, nie jest zabawnym nawykiem, a poważnym problemem, który podobnie, jak inne uzależnienia należy leczyć.