Zapracuj na mocne plecy

0
1524

Kręgosłup stanowi podporę dla całego naszego ciała. To dzięki niemu możemy stać, siedzieć i poruszać się. Choć na co dzień o nim zapominamy, pomaga nam normalnie funkcjonować każdego dnia. Zaniedbany i eksploatowany bez przerwy, czasem domaga się chwili naszej uwagi. Wtedy plecy zaczynają boleć. Nawet podczas siadania ucisk może być nie do zniesienia. Tym bardziej gdy musimy się schylić lub cos podnieść. Wtedy ból daje nam się we znaki i zastanawiamy się, co nam doskwiera. Powodem tych nieprzyjemności może być zwykłe zaniedbanie.

Każdego dnia chodzimy do pracy czy szkoły. Spędzamy tam większość swojego czasu, prawie bez ustanku siedząc. Ta pozycja nie służy naszemu kręgosłupowi. Jesteśmy przystosowani do poruszania się i spędzenie kilku godzin dziennie w pozycji siedzącej i praktycznie bez ruchu jest szkodliwe. Tym bardziej, ze za biurkiem siedzimy całymi latami. Dlatego tak ważne jest być dbać o swoje plecy w czasie wolnym. Najistotniejsza jest gimnastyka. Codzienne rozciąganie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie pozwolą nam pozbyć się bólu. Mocne mięśnie są bardzo ważne, bo przecież nie bolą nas kości, ale właśnie mięśnie kręgosłupa. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, by codziennie zafundować sobie dawkę gimnastyki.

Osobną kwestią jest wykonywanie codziennych obowiązków. Na kręgosłup trzeba uważać szczególnie podczas podnoszenia ciężarów. Chociaż powinniśmy unikać dźwigania, czasem musimy przenieść siatki z zakupami. Wtedy nie powinniśmy podnosić ciężaru „”z góry””. Należy ukucnąć i dopiero z tego siadu podnieść nasz bagaż. Takie drobnostki bardzo odciążą nasz kręgosłup.

www.dbamourode.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here