Zastosowanie past czyszczących i do polerowania zębów w stomatologii

0
585
Zastosowanie past czyszczących i do polerowania zębów w stomatologii

Pasta polerska stomatologiczna do wygładzania zębów i wypełnień to jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych do higienizacji jamy ustnej oraz do zabiegów kosmetycznych. Mają szeroki zakres działań, dzięki czemu stomatolodzy chętnie po nie sięgają. Są to preparaty przeznaczone tylko do profesjonalnego użytku i nie należy stosować ich w domowych warunkach. Są dedykowane wyłącznie do stosowania podczas korzystania z usług w gabinecie. Jakie zastosowanie znajduje pasta do polerowania zębów i produkty jej pokrewne w stomatologii?

Pasta polerska stomatologiczna: zastosowanie

Pasta polerska stomatologiczna oraz pasta czyszcząca (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/wiertla-i-akcesoria-do-polerowania/pasty-czyszczace.html) wykorzystywane są jako ostatni etap higienizacji i polerowania zębów. Jest to zabieg estetyczny, ale ma także duże znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Może być wykonany przez stomatologa lub higienistkę czy asystentkę stomatologiczną. Kompletny pakiet obejmuje:

  • piaskowanie lub skaling, czyli usunięcie kamienia,
  • fluoryzację,
  • polerowanie zębów.

Można zdecydować się też na samo polerowanie pastą stomatologiczną – wówczas koszt takiego zabiegu jest niższy. Istotną zaletą past czyszczących i polerskich jest możliwość stosowania ich u osób uczulonych na fluor oraz z nadwrażliwością zębów.

Innym zastosowaniem past czyszczących i wygładzających jest polerowanie wypełnień i amalgamatu. Polerowanie kompozytu ma na celu wygładzenie powierzchni tzw. plomby, aby nie haczyła o nic podczas codziennego „używania zębów”, jednak polerowanie amalgamatu warto wykonać, aby zminimalizować wydzielanie szkodliwych związków rtęci. Polerowanie amalgamatu dobrze jest wykonać do 2 dni po założeniu wypełnienia.

Efekty stosowania past polerskich

Polerowanie zębów to nie tylko kosmetyka, ale także element stomatologii zachowawczej. Zęby, które zostały oczyszczone z kamienia i osadu, a także pokryte warstwą fluoru i wypolerowane, są o wiele bardziej odporne na ponowne gromadzenie się zanieczyszczeń. Oczywiście warstwa polerska się ściera i zabieg trzeba powtarzać, a dodatkowo nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed osadem. Jednak regularne stosowanie past czyszczących i polerskich podczas kontroli stomatologicznych i wizyt higienizacyjnych jamy ustnej pozwala na długi czas zachować zęby w doskonałej kondycji. Polerowanie w pewnym stopniu chroni także przed działaniem czynników próchnicotwórczych.

Jeśli chodzi o kosmetyczne efekty stosowania past polerskich, jest to przede wszystkim zmniejszenie widoczności przebarwień szkliwa. Dzięki temu uśmiech wydaje się optycznie bielszy, a zęby wyraźnie się błyszczą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here