Stan zdrowia psychicznego w naszym kraju nie przedstawia się najlepiej. Okres epidemii Covid był dodatkowym czynnikiem, który spowodował wzrastające występowanie wybranych zaburzeń. Niektóre choroby i problemy występują w naszym społeczeństwie ze szczególnym natężeniem, co z pewnością wynika z ogólnych przemian społecznych i cywilizacyjnych jakim podlega nasz kraj. Poniżej przybliżamy temat kondycji psychicznej polskiego społeczeństwa oraz podpowiadamy gdzie szukać pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
Na jakie zaburzenia psychiczne i osobowościowe cierpią Polacy najczęściej?
Jak oceniają psychiatrzy, stan polskiego społeczeństwa jest gorszy niż przed wystąpieniem epidemii Covid. O ile wcześniej problemy typowego pacjenta wiązały się z jego zaburzonym funkcjonowaniem w społeczeństwie, to teraz dotyczą niemożności lub niechęci do odnalezienia swojego miejsca w nim. Coraz więcej osób poszukujących specjalistycznej pomocy zgłasza symptomy z pola zaburzeń lękowych. Oczywiście zaburzenia depresyjne wciąż występują często i pozostają jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości zdrowia psychicznego w naszym kraju.
Specyficzną cechą jest fakt powszechnego występowania zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych związanych z przebyciem choroby Covid.
Szczególną grupą są także osoby młode – nastolatkowie i dzieci – które coraz częściej zgłaszają się z zaburzeniami typu lękowego i depresyjnego. Osób takich przybyło zwłaszcza na skutek izolacji od środowiska rówieśniczego, ograniczonej edukacji oraz długiego okresu przebywania w domu w czasie kolejnych lockdownów.
Często jako przyczyny wystąpienia zaburzeń wskazuje się niezadowalające warunki życiowe, ograniczone możliwości rozwoju oraz tego konsekwencje finansowe i zawodowe, z jakimi Polacy musieli się zmagać w ciągu ostatnich lat. Jak wskazują lekarze psychiatrzy, często to właśnie obawa przed utratą miejsca pracy, niezapowiedzianym zwolnieniem lub koniecznością zmiany miejsca pracy, stanowią punkt zapalny wywołujący objawy lękowe lub depresyjne.
Profesjonalna pomoc na wyciągnięcie ręki
Wiele osób dotkniętych wspomnianymi wyżej problemami waha się przed zasięgnięciem profesjonalnej pomocy. Różne bariery stoją na przeszkodzie, często jednak mają one charakter stereotypowy – pacjenci obawiają się samego faktu przyznania przed sobą lub swoją grupą towarzyską, że ich zdrowie psychiczne jest w złym stanie.
Tymczasem istnieje kilka praktycznych sposobów w jaki możesz skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Pierwszym sposobem jest umówienie się na wizytę w placówce NFZ, do której nie potrzebujesz skierowania lekarskiego. Pierwsza wizyta ma często formę szczerej rozmowy, w trakcie której lekarz przedstawia pomysły na dalsze leczenie. W grę wchodzi farmakoterapia, psychoterapia, diagnozy psychologiczne oraz inne formy postępowania.
Możesz też sięgnąć po ofertę placówek prywatnych, które oferują swoje usługi w formie wizyty fizycznej lub teleporady. Psychiatra Bydgoszcz PsychoMedic to często wybierany kierunek, z uwagi na jego kompleksowe dopasowanie do potrzeb polskich pacjentów. Masz możliwość umówienia wizyty ze specjalistą wybranej dziedziny, gotowego zaproponować optymalne formy leczenia.
Niezależnie od wybranej przez Ciebie formy pomocy, nie warto odkładać jej na jutro, lecz od razu nawiązać kontakt, rejestrując wizytę i przygotowując się do jej odbycia.