Zimowe chłody to czas, kiedy dłonie i stopy są szczególnie narażone na działanie ujemnych temperatur. Niezbędne w grze z mrozem są solidne buty, grube skarpetki i rękawiczki. Jednak nie zawsze przyczyna jest w warunkach pogodowych. Uporczywie zimne stopy lub dłonie to często zwiastun problemów ze zdrowiem. Uczucie zimna to naturalny proces obronny organizmu, bowiem pod wpływem temperatury kurczą się naczynia krwionośne w rękach i nogach, by w ten sposób ułatwić przepływ dodatkowej porcji krwi do organów wewnętrznych, których ogrzanie jest w danym czasie najistotniejsze. Odczuwanie zimna zależy od predyspozycji indywidualnych. Jeśli uczucie chłodu nie przemija i nawraca i w upalne dni, powinnaś wybrać się do lekarza w celu zdiagnozowania dolegliwości.
Najpopularniejsze przyczyny zmarzniętych ręce i stóp
Niskie ciśnienie. Zimne stopy i dłonie to charakterystyczne zjawisko u osób z niskim ciśnieniem. Jeśli jednak ciśnienie nie składa się szczególnie we znaki, nie ma warunku do zmartwień. Warto przebadać się profilaktycznie, bowiem podobne objawy mogą mówić o rozległej miażdżycy i niewydolności serca. Problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy oddziałuje na pracę mięśnia sercowego i zaburzenia krążenia. Najczęstszym objawem są nagłe uderzenia zimna na przemiennie z falą ciepła. Stosowanie preparatów łagodzi dolegliwości, a też likwiduje efekt zimnych dłoni. Wszechobecny stres. Szybkie tempo życia oraz nadmiar obowiązków sprawiają, że stres staje się codziennością. Pod wpływem emocji organizm produkuje dużą dawkę adrenaliny, która powoduje m.in. zwężenie się naczyń krwionośnych, którego konsekwencją są zimne stopy oraz dłonie. Właśnie dlatego uczucie chłodu w stresujących sprawach nie jest asumptem do zmartwień. Nikotynowy nałóg. Palenie papierosów (wciąganie nikotyny), powoduje skurcz naczyń krwionośnych, co sprawia, że stopy oraz dłonie palacza są zdecydowanie bardzo podatne na zimno. Wzmożone odczuwanie chłodu i zasinienie skóry mogą mówić o zapaleniu tętnic i był dłoni i stóp. W wypadku takich objawów koniecznie udaj się do lekarza.
Anemia czy problemy z kręgosłupem?
Dla obu dolegliwości charakterystycznym objawem są marznące dłonie i stopy. Różne są natomiast przyczyny zaburzenia. W pierwszym przypadku warto sprawdzić poziom żelaza. Niedobory mogą przejawiać się marznięciem kończyn. Jeśli jesteś wiele godzin za biurkiem, a do tego w niewygodnej pozycji, narażasz się na tematy z kręgosłupem. Skutkiem nacisku na nerwy, które kontrolują kurczenie się naczyń krwionośnych, są zimne stopy oraz dłonie.
Zmarznięte dłonie i stopy- pierwsza pomoc
W każdym z wymienionych wypadków warto udać się do lekarza, co pozwoli wyeliminować ewentualne zaburzenie lub wykorzystać odpowiednią terapię. Jeśli jest to wrodzona przypadłość, pomocne okaże się leczenie farmakologiczne, które polega na stosowaniu środków rozszerzających naczynia krwionośne i preparatów usprawniających krążenie obwodowe, dostępnych tylko na receptę. Przyczyną zimnych rąk i stóp może stanowić też odwodnienie organizmu, jak to krew kierowana jest często do organów ważnych dla życia. Pij dużo płynów bez powodu na porę roku, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Usprawnisz krążenie, a uczucie chłodu zniknie. Warto sięgnąć po jeden z suplementów diety, dostępny w każdej aptece bez recepty. Zapobiegając niedoborom witamin oraz elementów mineralnych, wspomagasz organizm. Właściwy poziom żelaza pozwoli natomiast zapobiec marznięciu stóp oraz dłoni. Zbawienne dla krążenia okaże się też rzucenie palenia i zmniejszenie ilości spożywanej kawy. Spróbuj, a szybko przekonasz się, że Twoje nogi oraz dłonie nie marzną. Pracując przy biurku, pamiętaj o przerwach na krótką gimnastykę, bowiem ruch nie tylko zwiększa przepływ krwi, ale także rozgrzewa.
Kilka domowych sposobów na zimne kończyny
Dłoniom i stopom warto przeznaczyć chwilę w swym zaciszu. Stosuj ciepłe kompresy i naprzemienne kąpiele. Pamiętaj, że zanurzenie zmarzniętych rąk w bardzo ciepłej wodzie spowoduje ból oraz może przydać się do uszkodzenia tkanek w wyniku szoku termicznego. Pij herbaty rozgrzewające, np. lipowe, malinowe, z dodatkiem imbiru czy cynamonu. Rozpieszczaj stopy oraz dłonie regularnymi masażami. Nie wymagasz stosować żadnej wymyślnej techniki. Wystarczą okrężne ruchy, głaskanie i ugniatanie. Możesz też zakupić specjalne urządzenie do drenażu. Usprawnisz krążenie, poprawisz koloryt skóry oraz przede wszystkim pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia zimna. Jeśli tylko możesz, staraj się uprawiać dowolną formę aktywności. Nie musisz bić sportowych rekordów, wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby usprawnić krążenie. Dłonie i stopy przestaną marznąć, a Ty zyskasz doskonałą formę i figurę.
Zimne stopy oraz dłonie – przyczyny. Stres
W sprawach stresowych dochodzi do wyrzutu zwiększonych ilości adrenaliny, co prowadzi do skoncentrowania krążenia wokół organów potrzebnych dla przeżycia, tj. serca i mózgu. Konsekwencją jest zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące skórę kończyn dolnych i górnych, co powoduje uczucie zimna.